SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

F.Bahçe ve Beşiktaş'a verilen Avrupa'dan men cezaları sonrası herkes aynı sorunun yanıtını merak ediyor: “UEFA, TFF'nin kararlarını tekrar gözden geçirmesini ister mi?” Biz de bu sorunun cevabını bulmak için konunun muhattabına, yani UEFA'ya ulaştık.

İsminin saklı kalmasını isteyen üst düzey bir UEFA yetkilisi, şu ifadelerle bundan sonra neler beklediğini anlattı: “UEFA'nın genel kuralı, kesinlikle ülke federasyonlarına müdahale etmemesidir. Verilen bu cezalar da dikkat ediyorsanız, Avrupa kupalarına katılacak takımlarla ilgili alınmıştır. Dosyada ikiden fazla takım ismi olmasına rağmen, Avrupa'ya gitmeyenler cezaya tabii tutulmadılar.

‘SİSTEM DEĞİŞMELİ’

Bunun sebebi UEFA'nın kendi yargılamasını yapmasıdır. Bu yüzden kesinlikle TFF'nin aldığı kararlara müdahale olmaz, kararların yeniden gözden geçirilmesi istenmez. İç yargılamaya biz hiçbir zaman karışmayız. Fakat TFF'nin kurullarıyla ilgili bir yaptırım olabilir. Çünkü bağımsız olması gereken kurullar, yönetim kurulu tarafından atanamaz. Bu sistemin değişmesini isteyebilir UEFA.

‘CAS’TAN DÖNMESİ ZOR’

Bu dosya Porto ve Steau Bükreş'le karıştırılmamalı. Bir tanesinin zamanı, birinin ise işleyişi farklı. Çok sağlam bir yargılama yapıldığı için CAS'tan döneceğini de sanmıyoruz.

İki kulüp için de bu olayı kabul etmek gerçekten çok zor. ‘Biz bunları yaptık' diyemezler. Çünkü iki kulüp de karşımıza şirket olarak çıktılar. Onların yatırımcıları var. Eğer kabul etselerdi çok ağır tazminat davalarıyla karşı karşıya kalırlardı.

Kaan BORA / AMK