SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Acınacak haldeyiz

Futbolda takımlarımız Avrupa Kupaları’na alınmıyor... Kırkpınar’dan, Bisiklet’e doping her yanımızı sarmış... Irkçılık kol geziyor... Milli Takımlar’a kimin alınacağına ‘Kraldan çok Kralcılar’ karar veriyor.

Güncellenme: 09:47, 17/07/2013
Acınacak haldeyiz

Nereye koşuyoruz!.. Keyif için yapılan, insanların izlemekten keyif aldığı sporu ne hale getirdik!.. Öyle ki Türk sporunun içine düştüğü bataklık sen-ben, biz-onlar ayırmadan hepimizi dibe çekiyor. Futbolda üst üste ağır darbeler alıyoruz, ‘doping şoklarına' artık alıştığımız halter, atletizmin yanına ‘Er Meydanı' Kırkpınar'ı ve hatta Bisiklet Sporu'nu da kattık. Daha da kötüsü sporumuzda doping yapma yaşı iyice düştü. Başarı karşılığında ödüller yükseldikçe ‘olimpik ruh' ile yarışma yerine kısa yoldan ‘köşeyi dönme' heveslisi olarak yetiştirdiğimiz gençler güne doping yaparak başlar hale geldi.

DOPİNGDEN BETER

Spordaki skandallarımızın ucu bucağı yok. Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçimiz Gezi Olayları sırasında eylemcileri eleştirme hakkını kullanırken ipin ucunu kaçırıyor ve ırkçılık yapıyor. Olimpiyatlar'da atletizm branşında altın-gümüş almanın sevinciyle havalara zıplarken aylar sonra ‘doping' gerçeği yüreğimizi burkuyor. Milli Takım'a oyuncu seçilirken ‘siyaset' ön plana çıkıyor. Ya da birileri ‘yaranmak' için siyaset şemsiyesi altına giriyor. İşte birçok branştaki hepimizi üzen halimiz…

HALTER

Dopingin bir hayli yaygın olduğu bu branşta 23 Yaş Altı takımımızın tamamının yasaklı madde kullandığı ortaya çıktı. Mersin'deki Akdeniz Oyunları'nda aday olduğumuz ve almak için yoğun çaba sarf ettiğimiz 2020 Olimpiyat Oyunları'nın provasını yapıyoruz dedik. Böyle bir organizasyonda bile 8 haltercimizde dopinge rastlandı.

ATLETİZM

Londra’da Aslı Çakır Alptekin 1500 metrede rüzgar gibi uçarken Türkiye gururla, gözyaşlarıyla ayaklardaydı. O günlerde ‘Bu kız dopingli' diye yazan İngiliz gazetelerini “Başarımızı karalamaya çalışıyorlar” diye suçladık. Maalesef onlar haklı çıktı. Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt da aynı şekilde atletizmde dopingliler kervanına katıldı. İki sporcumuz da zor durumda.

BİSİKLET

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda Mustafa Sayar, Türkiye'ye ‘eşsiz' bir başarı kazandırmıştı. Milli pedalımız, ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan bisiklet sporunda, Avrupa bazında önem kazanan bir organizasyonda yüzümüzü güldürmüştü. Ancak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu öncesinde Sayar'ın da doping yaptığı ortaya çıktı. Boynumuz Yine büküldü.

BASKETBOL

Hidayet Türkoğlu sakatlığı sonrası parkeye dönmek için dopinge başvurdu. O bu fahiş hatasını doktora bağladı ama siz Kobe Bryant'ın sakatlıktan dopingle döndüğünü gördünüz mü? Bir de Cenk Akyol vakası yaşadık. Cenk, Milli Takım'a çağırılmamasını yetkililere sorduğunda “Devlet” yanıtını aldığını söyledi. Bakan Suat Kılıç “Ne Başbakan ne ben değiliz. Kim bu devlet?” diye sordu. ‘Kramak için ‘Kraldan çok kralcılar' yani TBF Başkanı Turgay Demirel ile coach Bogdan Tanjevic kaldı.

FUTBOL

Sporda en çok parayı döktüğümüz yer yeşil çimler. Ancak ‘güzel oyun' ülkemizde artık gitgide ‘nefret' simgesi oldu. UEFA'dan F.Bahçe ve Beşiktaş'a Avrupa Kupaları'ndan men cezası geldi. Daha da kötüsü sokakta insanlar hayatını kaybediyor.

GÜREŞ

Doping yeteri kadar Türk Sporu'nun başına belayken, bir de ırkçılık çıktı. Futbol sahalarında Eboue ve Drogba'ya gösterilen ‘muz' ile rezil olmuşken, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Güreşçimiz Rıza Kayaalp de farklı siyasi görüştekilere hakaret yağdırdı. Gezi Parkı'na katılanları eleştirirken bir başka halk hakkında ‘ırkçı' söylem kullandı. Tepki beklenirken Akdeniz Oyunları'nda bayrağımızı taşıdı.

KIRKPINAR

100 değil, 300 değil, 500 değil tam 652. kez yapıldı Tarihi Kırkpınar Güreşleri. 13. Yüzyılda Orhan Gazi'nin Rumeli seferi sonrası 40 pehlivanın güreştiği Ali ile Selim kardeşlerin yenişemeyip can vermesiyle başlayan bir organizasyon. Ve biz Er Meydanı'na da doping pisliğini bulaştırdık. Pehlivan olmanın dopingden geçtiğini zanneden zihniyetle nereye varabiliriz ki?

MECLİS’E TAŞINDI

Türk Sporu'nda son dönemde iyice azan doping skandalı Meclis'te de yankı buldu. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Akdeniz Oyunları öncesinde yapılan değişiklikle şampiyonluklarda 100 olan altın sayısının 500'e yükseltilmesinin sporu ticarileştirdiğini söyledi. Meclis araştırması istendi.

ÖDÜLLER GERİ ALINACAK

Türkiye’de madalya karşılığı verilen ödül sistemi de değişti. Uluslararası arenada madalya kazanan sporcular Cumhuriyet altınına boğuluyordu. Yeni yönetmeliğe göre tedbirli olacak ceza kuruluna sevk edilen sporcunun ödülü durduruyor. Eğer sporcuların doping yaptığı kesinlik kazanırsa ödül geri alınıyor.

ŞAMPİYONA ‘YALAN’ OLABİLİR

Türk Sporu'nun kanayan yaralarından olan doping, Atletizm takımımızı da vurabilir. Artan dopingli sporcularımız nedeniyle gelecek ay Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edilmemiz dahi gündemde. Kısaca ‘bu kafayla' gidersek bizi hiç de iyi günler beklemiyor.

HINCAL ULUÇ YORUMU

Irkçı güreşçiye Akdeniz Oyunları'nda bayrak taşıttık.

Doping cezalısına, Cenk'in çağrılmadığı milli takımın kaptanlığını verdik.

Dünya tarihinin en az seyircili U20 Dünya Şampiyonası'nı yapmayı başaran bir federasyona futbolu emanet ettik.

Sporla siyaseti hamur ettik.

Şimdi eylülde olimpiyat almaya talibiz…

Eee!.. Verirler adamlar, merak etmeyin…