SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA’nın F.Bahçe’ye vermiş olduğu cezanın yankıları sürüyor… Sarı-lacivertli kulüpte futbolculardan Emre Belözoğlu, Volkan Demirel ve Dirk Kuyt, UEFA'nın F.Bahçe hakkında verdiği Avrupa Kupaları'ndan 2 yıl men kararına ilişkin, yeni sezon hazırlıklarını sürdürdükleri Düzce Topuk Yaylası Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiklerini ifade eden futbolcular, süreçle ilgili de UEFA’ya mektup yazacaklarını belirttiler.

Emre Belözoğlu: “Şampiyon Fenerbahçe'dir”

CAS sürecinden fazla umudu olmadığını söyleyen ve artık futbola dönmeleri gerektiğini vurgulayan Emre Belözoğlu, “Bizler tecrübeli isimler olarak bugün burada sizlerle bir takım duygularımızı paylaşmak istedik. Süreç ile ilgili kısmı konuşmak için buradayız. Bizler Fenerbahçe'nin sporcularıyız. 3 senedir artık bu yaşanan süreçten yorulmuş, sahanın içine konsantre olmak isteyen oyuncularız. Bundan sonra da böyle olacak. Biz de UEFA'nın verdiği karara üzüldük ama ama ne olursa olsun bizler 2010-2011 sezonun Şampiyonuyuz. Saha içinde neler yaşadığımızı bizler biliyoruz. Hak ettiğimiz bir şampiyonluk idi. Ne olursa olsun saha içine yönelirsek o sene şampiyonun Fenerbahçe olduğunu herkes görecektir. Fenerbahçe, 3 sene önce yaşadığı süreci bugün de yaşıyor. Başkanımız ve yöneticilerimiz her zaman arkamızdalar. Biz de bu formayı en yukarı taşıyacağız. Şampiyonluğun en büyük adayıyız. İnsanların bazı şeyleri fark etmesi adına da herkes her şeyi gösterecek. Bu arzumuz şampiyonluk olarak karşımıza çıkar. Fenerbahçe camiasını ve bayrağını en üst seviyeye taşıyacağız. Biz sahada olanları biliyoruz. Kendi aramızda bir toplantı yaptık ve sizlerle şunu paylaşalım, UEFA'ya ve siz basın mensuplarına bir mektup yazacağız. Bundan da sizlerin haberi olsun. Gerekli açıklamaları yapacağız. Masum olduğumuzu biliyoruz ve o sene neler yaşadığımızı biliyoruz. Hukukta her verilen karar doğru değil. CAS'ta da beklediğimiz karar çıkabilir ama kendi adıma çok da umutlu değilim. Bu saatten sonra saha içine odaklanacağız.”

Volkan Demirel: “Herkes neyin ne olduğunu biliyor”

UEFA’nın verdiği cezayla alakalı konuşan bir başka futbolcu Volkan Demirel, “Açıkçası net konuşamıyoruz. Söylenmesi gereken çok şey var. Her zaman yeni süreç diyoruz ve farklı karar diyoruz. Ne karar çıkarsa çıksın bizler neyin, ne olduğunu iyi biliyoruz. Biz bunun bilincindeyiz ve aptal değiliz. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Bizim şampiyonluğu kazanmış olmamızı gölgede bırakmak istiyorlar. Şampiyon olduğumuza inanıyoruz ve şartlar ne olursa olsun bizler buradayız. Fenerbahçe bayrağını en üst seviyeye taşıyacağız. Çok söylenecek şey var ama burada söylemek istemiyorum. Evet, UEFA'ya ve basına bir mektup yazacağız çünkü bir cevap almak istiyoruz. Sorularımıza cevap istiyoruz. Avrupa'da başka kulüpleri suçladıkları şeyler için ellerinde belge var ama ceza vermiyorlar. Bizim için ise ellerinde tapeler var o tapelerden bir şey anlaşılmıyor ama ceza veriyorlar. Ne olduğu belli olmayan bir şey üzerine bizi UEFA'ya almıyorlar.”

Kuyt: “Takımım ve takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum”

UEFA’nın vermiş olduğu kararı bir türlü anlamlandıramadığını söyleyen Hollandalı Kuyt ise, ”Biz futbolcular olarak bu kararı sindiremiyoruz. Anlayamıyoruz. Kulübümüz ‘suçlu' denildi. Bu futbolcularla ilgili bir durum değil. Hepimizin kariyeri ve istekleri zarar görecek. Özellikle böyle futbolcuların, taraftarın UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final oynamış takımın bir parçası olarak sindirmek mümkün değil. 1 yılın ardından 2 yıl daha ceza almak. 2. defa suçlu bulunuyoruz. Bir sürü soru işareti var. UEFA'ya karşı kafamızda soru işaretleri var. Artık dava CAS'a intikal etmiş. CAS'ın da bizi ve taraftarlarımızın olayını çok daha net ve bizi anlayacağını düşünüyorum. Takımım ve takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Bütün bu yaşadıklarımızdan dolayı, bizim tek amacımıza yönelmek için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Umuyorum ki bu konuyu sizinle son kez konuşuyor oluruz, biz de işimize bakarız” Aslında biz bu oyuncuların kafasında soru şaretleri var. İlk olarak, Fenerbahçe'ye 2011-12 yılında verilmiş bir men cezası vardı. Bu karar, bir soru işaretiyken, ardından bir sene sonra Avrupa'da yer aldık. Yarı final oynadık. Daha sonrasında UEFA daha yüksek bir cezayla bize dönüş yaptı. 5 yaşından itibaren futbolu takip ediyorum. Hiçbir takıma böyle uzun süreli bir ceza verilmedi

Yayınlanma Tarihi:18:28,