SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘5 atarız ama 4 yemeyiz’

Ersun Yanal, Başkan Aziz Yıldırım’la göl kenarında yaptığı yürüyüş sırasında, balık tutan bir taraftarın, “Maçlarda acı çekmek, 1-0’a yatmak istemiyoruz. 5 atalım, gerekirse 4 tane yeriz” isteğine iddialı bir yanıt verdi.

Güncellenme: 08:41, 15/07/2013
‘5 atarız ama 4 yemeyiz’

Aykut Kocaman'ın istifasının kabulünün ardından F.Bahçe Teknik Direktörlüğü görevine getirilen Ersun Yanal, yeni sezon öncsi taraftarın en büyük umut kaynağı. Daha önce çalıştırdığı kulüplerde futbol felsefesi olarak hep önde basan, değim yerindeyse tekme-tokat oynayıp rakibe nefes aldırmamak üzerineydi.

Ve bu alt yapıyı bilen sarı-lacivertli taraftarlar da, F.Bahçe gibi büyük bir ismin böyle bir futbol yapısıyla tutulamayacağını düşünüyor. Bu durumun dile gelmesi ise, dün Topuk Yaylası'nda yaşandı. Yapılan son idmanın ardından futbolcuların İstanbul'a gitmesiyle dışarda yürüyüşe çıkan başkan Aziz Yıldırım ve Ersun Yanal, göl kenarına geçti.

‘ÇEKİRDEK SIKTI’

Burada yürürken balık tutan bir F.Bahçe taraftarı ikilinin yanına gelerek şöyle dert yanıp, ricada bulundu: “Hocam lütfen bu sene bize acı yaşatarak futbol izletmeyin. Bu kulübün temelinde bu yok. 1-0'a yatmaktan sıkıldık. 5 tane atalım, gerekirse 4 tane yiyelim ama heyecanla maç seyredelim. Geçen yıl tribünde çekirdek yemekten bıktık.”

Bu sözlerin üzerine Ersun Yanal da aklındaki futbolun tamamen taraftarın istediği yönde olacağının sinyallerini şu kısa cümleyle verdi: “Merak etmeyin. 5 atarız ama 4 de yemeyiz.”

İşte bu cevap da aslında yıllardır F.Bahçeliler'in beklediği yanıt. Çünkü kulübün yapısı her zaman heyecana dönük olduğu için, Aykut Kocaman'ın oynadığı futbol maçlar kazanıldığında bile eleştiri konusu oluyordu. Bu durum yeni sezonda galiba tersine dönecek.

YA 4-3-3 YA 4-1-3-2

Aykut Kocaman 4-3-3 sistemini sezon sonlarına doğru takıma oturtmaya başlamıştı. Yapılan transferlerin de Kocaman'ın listesine göre olduğuna göre bu F.Bahçe, bu taktiği tıpkı Barcelona gibi kulüp olarak benimseyip bu yolda devam edebilir.

Fakat elde 9 tane orta saha olduğu için Yanal, 4 orta saha kullanabileceği 4-1-3-2 ile sahada olabilir. Örneğin Mehmet Topal o ‘1' olup, önünde Emre-Meireles-Alper görev alıp, forvette de Sow-Kuyt oynayabilir. Tabii Cardozo transferinin ardından 3'lü forvet daha ağır basacak gibi.

ÖNDE PRES, ORTADA FAUL

Ersun Yanal'ın hangi dizilişle sahada olacağını şu an kimse kestiremiyor. Fakat futbol felsefesi ve idmanlarda uygulattıklarına baktığınız zaman, yine çok ünlü şok presini yaptıracağını görebiliyorsunuz. Rakip yarı sahada 3-4 kişiyle şok pres uygulamayı düşünen Yanal, rakibin kendi sahasına geçmesi durumunda ise faullerle oyunu kesip, defansın oturmasını sağlayacak.

Eser ERENLER / AMK