SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir yanda 6+0+4 kuralıyla boğuşan Galatasaray, diğer tarafta transfer döneminin en zor sorusunun yanıtını vermekle uğraşıyor: Melo mu Wellington mu?

Taraftarın gelecek sezon da kadroda görmek istediği Felipe Melo konusunda fikir ayrılıkları yaşanırken futbolcunun 2014 Dünya Kupası'nda oynamak istemesi Brezilyalı'nın yeniden transfer edilmesini kuvvetlendiren etkenlerin başında geliyor. Son iki sezondur Juventus'tan kiralanan Melo, ülkesi basınına sık sık, “2014'te olmak istiyorum” derken taraftar da iki sezondur bağrına bastığı Pitbull'un bu sezon geçen yıllardan daha iyi bir efor sarf edeceğini düşünüyor.

Melo’nun alternatifi ise gündemden hiç düşmeyen Wellington… Oyuncunun en önemli avantajı henüz 22 yaşında olması. Futbol otoriteleri ilerleyen yıllarda Wellington isminin dünya futbolunda sıkça telaffuz edileceğini konuşuyor. Birebirde çok etkili olan Brezilyalı'nın en önemli handikapları ise Avrupa futbolunu tanımaması ve geçtiğimiz yıl 6 ay sahalardan uzak kalması.

WELLINGTON GELİRSE

G.Saray, Brezilyalı oyuncuda karar kılarsa 2 milyon euro kiralama bedeli ödeyecek. Satın alma opsiyonu ise 8 milyon euro olacak. Wellington'a 5 yıllık anlaşma için de sezon başı 1.8 milyon euro verilecek.

MELO CEPTE

2 sezondur Pitbull'u bağrına basan taraftarın tercihi yine Melo'dan yana… Bu doğrultuda Juventus ile masaya oturan Galatasaray, 5 milyon euro bonservise ikna edildi. Melo da sezon başı 2.9 milyon euro ve maç başı 25 bin euroya razı oldu.

BU KEZ KAÇ GÜN GEÇ KALACAK?

2011-12 sezonu hazırlıklarına 9 Temmuz 2011'de başlayan Galatasaray, Melo'ya 23 Temmuz 2011'de kavuşmuştu. Brezilyalı geçen yıl 4 Temmuz 2012'de sezon açılışı yapılmasına rağmen 8 Ağustos 2012'de İstanbul'a gelebilmişti. Bu yıl 1 Temmuz'da sezonu açan Galatasaray'da Melo'nun kampa kaç gün geç katılacağı merak konusu…

Egehan ŞENGÜL / AMK