SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şimdi TFF düşünsün!

Cimbom iki koldan ‘yabancı sınırını’ düzeltmek için atağa kalktı. Kulüp, ‘AB vatandaşlığı’ için dilekçe veriyor. Drogba, Sneijder, Elmander, Dany, Chedjou, Amrabat ve Riera da olayın peşine düştü.

Güncellenme: 10:37, 13/07/2013
Şimdi TFF düşünsün!

FUTBOL Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in göğsünü gere gere “Arkasındayız”  dediği yabancı sınırlamasına karşı Galatasaray adeta savaş açtı. GS TV'ye açıklamalarda  bulunan yönetici Sedat Doğan bu kararı düzeltmek adına kulübün ayrı, futbolcuların ayrı mücadele vereceğini söyledi.

DOĞAN “Olayı hem 6+0+4 hem de AB vatandaşlığı açısından ayırmak lazım.  Federasyonların yapması gereken kanunları uygulamak. Değil TFF hiçbir federasyonun  karar alma yetkisi yok. Bir sürprizimiz var. Bugün (dün) itibarıyla Galatasaray Spor Kulübü adına sadece futbol değil tüm federasyonlara AB vatandaşlarının Türk statüsünde  yarışabilmesi için dilekçe verdik” dedi.

Nihat Kahveci örneği

KARARIN Uluslararası Antlaşmalara uygun olmadığının altını çizen Doğan, İspanya'da top  koşturduğu dönemde ‘AB statüsünde' oynayan Nihat Kahveci örneğini gösterdi.

DOĞAN “Orada da İspanyol Futbol Federasyonu başta anlamamış. Sonra AB Adalet Divanı konuşa çok net bir cevap vermiş. Demiş ki ‘Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrı bir prosedür uygulayamazsınız' Türkiye'nin yanına TC yazıyorsan Avrupa Birliği  vatandaşı olanları da diğer yabancılardan ayıracaksın” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

Avrupa Aslanı!

GALATASARAY'IN kadrosunda İsveçli Elmander, Hollandalı Sneijder ve İspanyol Riera direkt AB üyesi ülkelerin vatandaşları. Afrikalı ve Latin yabancıların da AB pasaportları var. Sadece Arjantinli Culio bu statüye girmiyor.

7 yabancıdan bireysel başvuru

TFF'NİN kararı kulüp kadar futbolcuları da etkileyecek. Mevcut durumda 10 yabancıdan 4'ü  tribünde oturacak. Galatasaray'ın 7 yabancısı AB statüsünün uygulanması için başvuruda bulundu. Drogba, Sneijder, Elmander, Dany, Chedjou, Amrabat ve Riera sarı-kırmızılıların çift pasaportlu oyuncuları.

Demirören ne demişti?

AB statüsü hakkında: “AB üyesi, kendi ülkesine gelmiş bir oyuncuyu AB statüsüne sokabilir. Ama Türkiye AB üyesi değil. Yarın Afrikalılar çıkar, Müslüman ülkeler çıkar ‘Bize de bu hakkı tanıyın' der. AB statüsü teklifini geri çevirdik” 6+0+4 hakkında: “Bu sene 6 yabancı sahada veya kulübede, 4 yabancı tribünde devam edecek. Kulüplerimiz Avrupa'da zaten 10 yabancıyla oynayabiliyorlar. Geçen sezon sahada süre olarak bulunan yabancı sayısı 4.6'dır. Yabancı sayısı ne kadar fazla olursa olsun Milli Takım'a başarılı yansımadığına  inandığımızdan bu kararın arkasındayız.”