SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA’nın internet sitesine konuşan deneyimli teknik adam, Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Denizli, FIFA’nın internet sitesinde yer alan açıklamasında, Arjantin ve Brezilya’nın turnuvada yer almamasının başta çekince yaratmasına rağmen diğer takımların ortaya koyduğu performansın ve üst düzey futbolun etkileyici olduğunu kaydetti.

Deneyimli teknik adam, turnuvadaki favori takımının üst düzey bireysel yetenekleriyle daha iyi organize bir takım görüntüsü veren Fransa olduğunu söyledi.

Dünya Kupası’nın, kendisinin de milli takımın kadrosunda yer aldığı ve 1967’de Türkiye’de gerçekleştirilen Avrupa Gençler Şampiyonası’ndan çok daha iyi organize edildiğini belirten Denizli, “Bu yaşadığımız deneyim, gelecekte ev sahipliği yapacağımız turnuvalar için yardımcı olacak” diye görüşlerini aktardı.

 “Gençler ‘takım’ olamadı”

Türkiye’nin turnuvada gerçek bir “takım” olamadığını belirten Denizli, “Türkiye’nin gençleri geçmişte bu tip turnuvalarda iyiydi, ama bu sefer birlik olamadık. Tabii ki Fransa’nın şansız bir şekilde erken turda karşımıza çıkması, performansımızı etkiledi” değerlendirmesinde bulundu.

Tecrübeli teknik adam, bu tip turnuvalarda oynayan gençlerin gelecek Dünya Kupası’nın kadrosunda yer alacağını, Irak gibi az tanınan futbolculara sahip takımların oyuncularının böyle turnuvalar sayesinde önemli liglere gidebileceğini vurguladı.

Barcelona durduruldu”

Futbolun sürekli değişmesi nedeniyle oyuncu ve teknik adamların da bu duruma açık olmak zorunluluğunu hatırlatan Denizli, şunları kaydetti:

“Son yıllarda rakiplerinin onları durdurmak için geliştirdiği yöntemlere bakarsak, Barcelona bunun güzel bir örneği. Başarılı bir sistem yaratsanız dahi, rakipleriniz bunu inceler ve karşı koymanın yoluna arar. Kulüpler ve teknik direktörler başarılı kalmak veya gelişmek istiyorsa, değişim için çok çabalamalı.”

“Futbol felsefesi olarak İngiltere ve Almanya en beğendiğim ülkeler” diyen Denizli, futbolun sadece kazanmak ve kaybetmek olmadığını, insanları bir araya getirdiğini sözlerine ekledi.