SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray yöneticisi Sedat Doğan, GSTV’de açıklamalarda bulundu. TFF’ye yüklenen Doğan, sarı-kırmızılı ekipte forma giyen bazı yabancı futbolcuların hukuksal olarak girişimde bulunacağını açıkladı.

Sedat Doğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– TFF’nin aldığı karar sadece futbolu ilgilendiren bir karar olmadı. Olayı hem 6+0+4 olarak ayırmak lazım hem de AB vatandaşları olarak ayırmak lazım. G.Saray, AB vatandaşları açısından bu işi ayrı değerlendirilmesi gerekiğini mayıs ayında söyledi.

– Yönetime geldikten 2-3 ay sonra biz hazırlığımızı yaptık. O dönemde şike süreci ve play-off olması nedeniyle bu konuyu buz dolabına koyduk.

– Federasyonların yapması gereken sadece kanunları uygulamak. Bu konuda sadece TFF değil hiçbir federasyonun karar alma yetkisi yoktur. Bir sürprizimiz var. Bugün itibariyle G.Saray Spor Kulübü sadece futbolda değil her federasyonda, AB vatandaşlarının o branşlarda Türk statüsünde yarışabilmesi için dilekçe veriyor.

– Bunu ilk defa açıklıyoruz. G.Saray, sadece sporla alakalı bir kulüp değildir. Türkiye’nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa orada G.Saray tavır alan bir kuruluştur.

– Anayasa’nın 90. maddesi çok net bir şekilde, Meclis tarafından onaylanmış anlaşmalar kanuna eş değerdir diyor. AB ile Türkiye’nin yapmış olduğu antlaşmalar var. Biri Ankara Antlaşması, biri ek antlaşma biri de Ortaklık Konseyi. AB vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyet vatandaşları arasında fark olmayacağını antlaşma altına almışız.

– Türkiye’nin yanına Türkiye Cumhuriyeti yazıyorsan, AB vatandaşı olanları diğer yabancılardan ayıracaksın. Yönetim kurulu seviyesine çıkmaya gerek yok. TFF, TCK’ya tabii. Nasıl TCK’ya tabiiseniz buna da tabiisiniz.