SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek Erkek Basketbol Milli Takımımızın kadrosu açıklanırken, G.Saray’ın bu sezon şampiyonluğunda büyük pay sahibi olan Cenk Akyol’un kadroya alınmaması ile alakalı oldukça ciddi bir iddia ortaya atıldı.

G.Saray’ın şampiyonluğunu ilan ettiği Banvit maçının ardından Gezi olaylarındaki tavrı nedeniyle NTV’ye röportaj vermeyip mikrofonu eli ile iten basketbolcunun, Milli Takım Ana Sponsoru olan Garanti ile aynı grubun çatısı altında olan NTV’ye karşı bu tarz bir tutum sergilediği gerekçesiyle milli takıma alınmadığı iddia edildi.

CENK’E BÜYÜK DESTEK

Gezi eylemlerindeki tutumu nedeniyle NTV’yi protesto eden Cenk Akyol’un Milli Takım kadrosunda yer almaması ise kamuoyunun büyük tepkisini çekti.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığı ile #CenkAkyolYalnızDeğildir adlı hasthagda Cenk Akyol’a destek çığ gibi büyürken; Galatasaray forması giyen basketbolcuya Fenerbahçe, Beşiktaş gibi ezeli rakiplerinin taraftarlarının da destek vermesi gözlerden kaçmadı.

Öte yandan Cenk Akyol’un nişanlısı Naz Aydemir de nişanlısının aday kadroya dahil edilmemesine tepki verirken; konuyla alakalı ince bir göndermede bulundu.

 

G.SARAY SPOR KULÜBÜ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Büyük tepki toplayan olay üzerine G.Saray Spor Kulübü de resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı.

İşte o açıklama…

“Galatasaray Spor Kulübü olarak ülkemizi FIBA Avrupa Şampiyonası'nda temsil edecek basketbol A Milli Takımının kadrosunun açıklanmasını müteakip değerli oyuncumuz Sayın Cenk Akyol'un ismi etrafında gelişen tartışmaları büyük bir kaygı ile takip ediyoruz. Geçtiğimiz sezon gösterdiği performans ile taraflı tarafsız tüm basketbol severlerin takdirini kazanmış olan Sayın Cenk Akyol'un Milli Takım kadrosu dışında neden bırakıldığına dair Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan ve Milli Takım yönetici ve koçundan doyurucu bir açıklama bekliyoruz. Şu ana kadar yapılan açıklamaların hiç kimseyi tatmin etmediği son derece açıktır.

Her ne kadar milli takımların oluşumunda milli takımlar teknik heyetlerinin takdir yetkilerini kullanması doğru ve doğal ise de bu değerlendirmelerin herhangi bir medya organının etkisi ile değil sadece ve sadece sportif başarı verileri, takım uyumu, sporcu ahlakı gibi spora dair kriterler üzerinden yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının gururla destek verdiği ve arkasında durduğu, başarılarıyla sevinip, yenilgileri ile üzüldüğü, bir millet olarak bizleri birbirimize yakınlaştıran milli spor takımlarımızın her türlü art niyetten ve menfaat ilişkisinden uzak tutulması için herkesten önce milli takım yöneticilerinin önemli bir sorumluluk altında olduklarını düşünüyoruz. Yasalar ve teamüller gereği siyasetler üstü olması gereken, özerkliklerini korumak görev ve sorumluluğu altında bulunan federasyonların da bu konuya özel dikkat göstermeleri gerektiğine inanıyoruz.

Umudumuz ve beklentimiz sosyal medya kaynaklı bu haberlerin doğru olmadığıdır. Galatasaray Spor Kulübü olarak değerli bir sporcumuz olan Sayın Cenk Akyol'un bu süreçte yıpratılmaması için her türlü tedbiri almaya ve girişimi yapmaya kararlı olduğumuzun da bilinmesini isteriz.”

Yayınlanma Tarihi:23:01,