SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Refik Osman Top, Özkan Arkoç, Gürcan Berk, Selim Soydan, Feyyaz Uçar, Saffet Sancaklı, Oktay Derelioğlu ve niceleri… Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ortak tarihinde yaklaşık 40 futbolcu her iki takımın da formasını giydi; 6 teknik adam her iki takımı da çalıştırdı. Ancak yakın tarihte diğer takımda oynamış futbolcuyu en çok transfer eden taraf Beşiktaş oldu. İşte o transferler…

SAĞLAM & YILDIRIM

Ertuğrul Sağlam, 1987 yılında şimdilerde menajer olan Batur Altıparmak ile birlikte Fenerbahçe altyapısında oynamıştı. Ertuğrul Sağlam'ın yolu Gaziantep'ten sonra Samsun'a oradan da Beşiktaş'a düştü. Sağlam 1993 yılının en pahalı transferi olarak Beşiktaş'a adım attı. Ahmet Yıldırım ise 1993'te Osieck'li Fenerbahçe'nin oyuncusuyken Beşiktaş'ın 100. yılında kupa kaldırma mutluluğuna ulaştı.

RÜŞTÜ REÇBER

1993'te Antalya'dan Beşiktaş'a transfer edilmesi planlanmıştı. Olmadı, Fenerbahçe'ye gitti. Orada adını Türk Spor Tarihi'ne altın harflerle yazdırdı. 2007 yılında Beşiktaş kaleci kazağını sırtına geçirdi ve siyah-beyazlı camiada futbolculuğunu noktaladı.

TAYFUR HAVUTÇU

Osieck döneminde Fenerbahçe'de parladı. 1995'te Kocaelispor'un yolunu tuttu. 1997 ve 2006 yılları arasında siyah beyazlı formayı terleterek efsaneler arasındaki yerini aldı.

EMRE AŞIK

1993 Akdeniz Oyunları'ndan 2008'deki Avrupa Şampiyonası'na kadar Türk futbolunun en önemli başarılarında pay sahibiydi. 1993'ten 1996'ya kadar Fenerbahçe'de oynadı; İstanbulspor ve Galatasaray aktarmalı olarak 2003 yılında Beşiktaş'ın yolunu tuttu.

YUSUF ŞİMŞEK

Yusuf Şimşek, 2000'de Fenerbahçe'ye gelerek Galatasaray'ın 4 yıllık üstünlüğüne son veren kadroda yer almıştı. Yusuf, Anadolu turunun ardından 2009'da Beşiktaş'a transfer oldu ve takımı şampiyon yapan isimlerden biriydi…

NOBRE & FAHRİ TATAN

2003-04 sezonu devre arasında Fenerbahçe'ye gelerek takımının şampiyon olmasında önemli katkı yapmıştı. Nobre, 2006 yılında siyah-beyazlı takımla sözleşme imzaladı. 1 şampiyonluk, 3 Türkiye Kupası gördü. 2006 yılında Beşiktaş'a katılan bir başka Fenerbahçe kökenli oyuncu ise Fahri Tatan olmuştu.

MARCO AURELIO

Q7 ve Guti'yi transfer eden Beşiktaş, Brezilya asıllı Mehmet Aurelio'yu 2009 yılında Real Betis'ten alarak kadrosuna katmıştı. Aynı Aurelio, 2003 yılından 2008'e kadar Fenerbahçe formasını terletmişti.

4'Ü BİR ARADA

Sezona Vicente del Bosque ile başlayan Beşiktaş, ilginç imzalarla transfer dönemine damgasını vurdu. O imzalardan 4 tanesi daha önce Fenerbahçe forması giymiş Ali Güneş, Mustafa Doğan, Tayfun Korkut ve kaleci Murat Şahin'e attırılmıştı.

NIANG & UĞUR BORAL

Sezer öncesi Beşiktaş'ın son Fenerbahçe kökenli oyuncuları geçen yıl siyah-beyazlı takımda oynayan Mamadou Niang ve Uğur Boral'dı. İkiliden Niang 2011'de Fenerbahçe ile yollarını ayırıp Arap Yarımadası'na giderken Uğur Boral da Samsun aktarmalı Beşiktaş'a transfer olmuştu.

Coşkun ÇELİK/AMK

Yayınlanma Tarihi:08:41,