SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başkanlıkta 15. yılını geçiren Aziz Yıldırım, bu sürede 55 yabancı aldı. Rakipleri G.Saray ve Beşiktaş'ın ise bu süreçteki yabancı transferi tam 68. Yani rakipler, F.Bahçe'den her yıl neredeyse 1 fazla yabancı transfer etmiş.

Türkiye Futbol Federasyonu, önceki gün aldığı kararlarla herkesi şaşırtmıştı. Spor Toto Süper Lig'de görev alan 18 takımdan 17'si, 6+0+4'lük sistemin eskisi gibi 6+2+2 olarak devam etmesini istiyordu. Bir tek F.Bahçe, bu kararın daha geçen sene yine aynı kulüpler tarafından alındığını, transferi buna göre yaptığını ve bunun lig başlarken değişemeyeceğini savundu.

TFF de F.Bahçe gibi düşünerek, geçen sene aldığı kararları değiştirmedi. Fakat kamuoyundaki tepki şuydu: “F.Bahçe yabancı sayısının artmasına karşı çıkıyor ama yabancı oyuncuları da en çok onlar kullanıyorlar. Bir dönem yabancı serbest olsun diyorlardı, takımları neredeyse sadece yabancıydı.”

1998'DEN BU YANA

Bu görüşün ardından biz de bir araştıralım dedik ve ilginç bir istatistiğe ulaştık. Öyle ki, Şubat 1998'de başkanlığa seçilen Aziz Yıldırım, 15 yıllık görev süresi boyunca 55 yabancı oyuncu transferi yapmış. Bu süre zarfında ezeli rakipler G.Saray ve Beşiktaş ise tam 68'er yabancı oyuncuyu kadrosuna katmış; yani F.Bahçe'den 13 yabancı fazla almışlar. Neredeyse her yıl fazladan 1 yabancı transferi yapan iki rakip karşısında F.Bahçe'nin ‘Yabancıları sever' teorisi de böylece çürümüş oluyor…

EN ÇOK BREZİLYALI ALDI, ARTIK SAMBA İSTEMİYOR

Aziz Yıldırım, başkanlığı döneminde en çok Brezilyalı futbolcularla çalıştı. Toplam 14 Brezilyalı futbolcuyu F.Bahçe'ye transfer eden Yıldırım, Aykut Kocaman'ın Samba diyarından gelen futbolculara soğuk bakmasının ardından son yıllarda transfer stratejisini değiştirmişti. F.Bahçe'nin son Brezilyalı transferini 2009'da, Daum teknik direktör, Kocaman sportif direktörken Cristian Baroni'yle yaptı.

Sadi Kemal YAŞAR/AMK