SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, dün İstinye’de düzenlenen basın toplantısında yabancı sınırının kalkmadığını, 6+0+4 sistemiyle yola devam edileceğini açıkladı. TFF’nin verdiği kararın arkasında olduğunu savunan Demirören, Türk futbolunun iyiliği için bu yönde bir yol izlediklerinin altını çizdi.

“Zaten Avrupa’daki takımlarımız 10 yabancıyla oynayacak” ifadesini kullanan TFF Başkanı, AB statüsündeki futbolcuların serbest oynaması konusunda ise şu yorumu yaptı: Türkiye bir AB ülkesi değil. Yarın Afrikalılar çıkar, müslüman ülkeler çıkar, ‘Bize de bu hakkı tanıyın’ der…

Ancak bu sözlerin ardından aklımıza Yıldırım Demirören’in 2011 yılının başında yaptığı açıklamalar geldi. İşte o dönemki Beşiktaş Başkanı Demirören’in düşünceleri:

20 yıllık tarihe bakarsanız 3 büyük kulübün transfer için harcadığı paranın rakamını hiçbirimiz çıkartamayız. Yabancı sınırının bana göre artık kalkması lazım. Türkiye, AB’ye adım adım yaklaşan bir ülke. Zaten muhakkak Avrupa Birliği vatandaşlarının Türk vatandaşları gibi Türkiye’de oynatılması olacak.

Türk oyuncular Avrupa’da AB statüsünde oynuyorsa, AB oyuncuları Türkiye’ye geldiklerinde Türk statüsünde oynamaya hak kazanacak…

Bahadır ÇOKİŞLER/AMKSPOR

Yayınlanma Tarihi:09:34,