SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda, tek erkeklerde 1 numaralı seri başı Sırp Novak Djokovic, 8 numaralı seri başı Arjantinli Juan Martin Del Potro’yu 3-2 yenerek finale çıktı.

Merkez kortta oynanan maçta, 2011 yılının Wimbledon şampiyonu Djokovic, kariyerinde ilk kez bu turnuvada yarı finale çıkan Del Potro’yu 7-5, 4-6, 7-6, 6-7 ve 6-3’lük setlerle 3-2 yenerek turnuvada ikinci kez finale yükseldi.

İki tenisçinin de kontrollü başladığı ilk setin altıncı oyununda Djokovic, servis kırma puanını elde etti ancak Del Potro oyununa tutunmayı başardı. 12. oyunda yakaladığı servis kırma fırsatını bu kez değerlendiren Djokovic, 55 dakika süren seti 7-5 kazandı.

Djokovic’in “winner”larda 14’e 4 üstünlük kurduğu Arjantinli tenisçi, bu yılki turnuvada ilk kez set kaybetti. Sırp tenisçi file önünde yüzde yüz (8/8) başarılı olurken, Del Potro yüzde 40’ta (2/5) kaldı.

İkinci setin altıncı oyununda yakaladığı 4 servis kırma şansından da sonuç çıkaramayan Djokovic, bir sonraki oyunda sıfıra karşı servisini kırdırdı ve 4-3 öne geriye düştü. Avantajını koruyan Del Potro, seti 6-4 alarak durumu 1-1 yaptı. 26 yaşındaki Djokovic, turnuvada bu yıl ilk kez set kaybetti.

İki tenisçinin de üçer kez servis kırma puanına ulaştığı ancak başarılı olamadığı üçüncü sette kazananı tie-break belirledi. Art arda yaptığı “vole winner”larla 3-2 öne geçen Djokovic, rakibinin üst üste 4 basit hatasının ardından tie-break’i 7-2, seti de 7-6 kazanmasını bildi. Sırp raket, turnuvada 4. tie-break’inden de galip ayrılırken, Del Potro bu yıl ilk kez tie-break’te kaybetti.

Toplam 6 grand slam şampiyonluğu bulunun Djokovic, dürdüncü setin yedinci oyununda 24 yaşındaki rakibinin servisini kırarak 4-3 öne geçti ve önemli bir avantaj yakaladı. 2009 ABD Açık şampiyonu Del Potro, bir sonraki oyunda servis kırarak oyunlarda durumu 4-4 yaptı. Setin kazananını belirlemek için maçta bir kez daha tie-break uygulamasına gidildi. Büyük çekişmeye sahne olan tie-break’i 8-6, seti de 7-6 kazanan Del Potro, maça yeniden ortak oldu.

Final setinde rakibinin servisini kıran ve seti 6-3, maçı da 3-2 kazanan Djokovic, kariyerinde ikinci kez Wimbledon’da finale yükselme başarısını gösterdi.

Toplam 4 saat 43 dakika süren mücadelede Sırp tenisçi 22 “ace”, 80 “winner”, 48 basit ve 2 çift hatayla oynarken, Arjantinli raket, 4 “ace”, 48 “winner”, 37 basit ve 4 çift hatayla maçı tamamladı.

Djokovic pazar günü oynanacak final mücadelesinde Andy Murray-Jerzy Janowicz maçının galibiyle karşılaşacak.