SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu, 2013/2014 sezonu ile birlikte başlayacak olan 6+0+4 yabancı kontenjanı kararından vazgeçmedi. TFF’nin İstinye’deki binasında bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Yıldırım Demirören, 17 Süper Lig kulübünden yabancı kontenjanı kararına itiraz geldiğini ancak federasyonun bu konuda geri adım atmayacağını söyledi.

Kendilerine AB vatandaşı futbolcuların AB statüsünde oynaması yönünde de bir öneri geldiğini belirten Demirören, Türkiye’nin AB üyesi olmadığını bu şekilde bir düzenlemenin mümkün olmadığını belirtti.

TFF Başkanı Demirören’in açıklamalarından satırşbaları şöyle:

– Kulüpler Birliği tüm temsilciler ile beraber yabancı sayısı ile ilgili konuştu. Bu toplantıların sonunda bu sistem ile ilgili olarak hepsinin teşekkürünü aldık.

– Mali Kongre’den sonra da statü olarak bu kararımızın aynen uygulanacağını açıkladık. Sonra kulüpler değişmesi için bize başvurdu. Bunu değerlendirdik ama gündeme almadık. Bunu değiştirme şansımız yok. Bu sene sahada 6, tribünde 4 olarak devam edecek. Geçen seneye baktığımız vakit çoğu kulübümüzün 4 yabancı futbolcusu zaten tribündeydi.

– Bize gelen teklif AB ülkesi oyuncularının yabancı sayılmamasıydı. Biz AB üyesi değiliz. Bir AB ülkesi bunu isteyebilir. Biz de Türki ülkelerin oyuncuları Türk statüsünde oynar. Yarın Müslüman bir ülke çıkar, bunu böyle ister. Oynayacak Türk futbolcu bulamayız. Türk futboluna hayırlı olsun.

UEFA’NIN ALDIĞI KARARLAR

– Kulüpler kendi savunmalarını kendileri yapıyor ancak Steau Bükreş olayında olan örnek baz alınarak UEFA’nın adil olmasını bekliyoruz. Biz adil kararda takipçi oluruz. Steau Bükreş bizim için bir örnektir.

– Mehmet Ali Aydınlar’a bir soru sormak istiyorum. TFF Genel Kurulu’na gitmeden önce, “Ne puan silinecek ne de bir kulüp ceza alacak. Dosya kapandı” demişti. Bunu açıklasın.

– Sayın Ulusoy’un başkanlık bilgilerinden yararlanmak benim hakkımdır. Seçim 2015’tedir. Zaman birlik ve beraberlik zamanıdır. İstifa etmeyeceğiz. Görevimize devam edeceğiz.

– Türk Milli Takımı da dahil hiçbir takımın Avrupa’ya gitmeyeceği konuşulurken, bunlar gerçekleşmemişse bu da TFF’nin başarısıdır. Adil olan kararın sonuna kadar arkasındayız. Federasyonun gücü vardır ama geçmişteki gibi el öpmez.

– Abdullah Avcı’yı ben getirmedim. Ben geldiğimde vardı. Adam harcamak kolay, adam kazanmak zor.

Yayınlanma Tarihi:14:15,