SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SAO Paulo futbolu, nitelikli orta saha oyuncusu çıkarmakla ünlüdür. Kaka, Hernanes, Oscar o altyapıdan çıkan son dönem oyuncuları. Wellington da aynı altyapıda yetişen, İspanya'da kulübün 2007 ve 2008 yılında katıldığı iki 17 Yaş Altı kulüpler Dünya Kupası'nda şampiyon, Brezilya'da genç takımlar turnuvalarını silip süpüren takımın en heyecan verici oyuncusuydu.

KUSURSUZ atletik çatısı, çabukluğu, hızı, temiz top tekniğinin yanı sıra; Brezilya futbolunda nadir rastlanan agresif oyunu, pres yapan karakteri, iki ceza sahası arasındaki dinamizmi, enerjisi ve top taşıma becerisiyle pırıl pırıl parlıyordu. Daha iyi anlaşılması açısından, “Emre Belözoğlu'nun sağ ayaklısı” olarak ifade edilebilir.

1991 doğumlu orta saha oyuncusu, 2008 yılında henüz 17 yaşındayken A takıma yükseldi, şampiyonluk yaşadı. Dönemin teknik direktörü ve bu tarz oyuncuları çok seven Muricy Ramalho onu şu an Lazio ve milli takımda oynayan Hernanes'in yerine hazırlıyordu. Sakatlıklar onu durdurdu

NE var ki 2010 yılında Brezilya 19 Yaş Altı milli takımıyla idmandayken sol diz ön çapraz bağlarından yaşadığı sakatlıktan ötürü kariyeri sekteye uğradı. 6 ay sahalardan uzak kaldı. PARAYA ihtiyacı olan Sao Paulo bonservisinin % 25'lik kısmını Cleber Santana'yı alabilmek için Atletico Madrid'e sattı. Wellington aynı sezonun sonunda formasına yeniden kavuştu ama bilinen orta saha rolünde değil sağ bek olarak… Şampiyon Fluminense karşısında gösterdiği performans ve ligin en iyi oyuncusu seçilen Dario Conca'yı sahadan silmesiyle yeniden değerini kanıtladı.

2011 sezonunda en iyi olduğu mevkide, orta sahada kesintisiz oynadı. 2012 sezonunda takımın bakosu olması bekleniyordu ama aynı dizinden aynı sakatlığı yaşadı. 7 ay oynayamayacaktı.

SAO Paulo orta sahada Shakhtar Donetsk'ten Jadson'u almak istediğinde uyanık Ukrayna kulübü sakat da olsa Wellington'un haklarının  % 30'luk kısmına ortak oldu.

WELLİNGTON geçen sezonun son bölümünde yeniden formasına kavuştu. 14 maç oynadı. Güney Amerika'nın 2 numaralı kupası Sudamericana'yı kazanan takıma katkısı büyüktü. Bu sezon da 6 haftası geride kalan Brezilya Ligi'nde 5 maçta forma giydi.

Riske değer bir transfer

SAKATLIĞINI atlatmış görünüyor ama 17-20 yaş dönemdeki esnekliğine, çabukluğuna henüz kavuşamadı. Presi, hamleleri eski yıldırım hızından uzak ve bu yüzden zamanlama hatası yapıp erken kart görebiliyor. Oyunu eskisine göre daha sınırlı bir alanda ve defansif oynuyor ama yaşı daha 22.

SAĞLIKLI kalır, istikrarlı oynayabilirse Galatasaray için alınabilir bir risk. Faydasının yanı sıra yüksek ücretlere satılabilir. Wellington için de Galatasaray, yeteneklerini parlatması, tekrar 1. sınıf kulüplerin radarına girebilmesi için ideal ortam.

Alper ÖCAL