SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor'da yeni sezon hazırlıkları Isparta'nın Davraz beldesinde yapılan kampla tam gaz devam ederken, teknik direktör Mustafa Reşit Akçay eylem ve söylemleriyle meslektaşlarından farklı bir çalıştırıcı olduğunu her gün ispatlıyor. Deneyimli hoca, prensiplerinden taviz vermeyeceğini her fırsatta dile getirdiği gibi, futbolcularının da kurallarına aynen uymasını istiyor. Elbette Akçay bunları öğrencilerine eziyet olsun diye değil, gerçek bir takım ruhu oluşturmak için yapıyor. Akçay'ın son icraati, teknik heyet ve futbolculara getirdiği selamlaşma mecburiyeti oldu. Bundan böyle kampta yer alan herkes, sabah uyanıp arkadaşlarını gördüğünde “Günaydın” ya da “Merhaba” demek zorunda.

Hepsiyle sohbet ediyor

Isparta'da önemli olanın kondisyondan çok arkadaşlığı arttırmak olduğunu belirten Akçay, bu kurala aynen uyulmasını istedi. İtiraz edenlerin bordo-mavili ekipte kendine yer bulması zor. Futbolcularıyla sık sık birebir sohbetler eden ve onları motive etmeye çalışan usta hocanın bir isteği daha oldu. Akçay, herkesin kendine göre en verimli olacağı esas mevkisini ve fayda sağlayabileceği diğer alternatif bölgeyi kendisine iletmesini istedi.

Örneğin Celustka, sağ veya sol bek yerine stoper oynamayı tercih ediyorsa bunu açıkça hocasına söyleyebilecek. Böylece Akçay, görev dağılımı yaparken oyuncuların fikirlerini de değerlendirebilecek.

İyi olan kimse sahaya çıkar

Mustafa Reşit Akçay'ın öğrencilerinin kafasına kazımak için uğraş verdiği bir ilkesi daha var. Deneyimli teknik adam, herkesin eşit olduğunu ve isimlere önem vermediğini sık sık belirtiyor. Akçay, “Önemli olan bir oyuncunun takımı için her şeyini vermesi. Yapmacık değil, sahiden işini sahiplenmesi. Herkes birbirine saygı duymalı. İsimlerin hiçbir önemi yok. İyi çalışan, mücadele eden, iyi olan çıkar ve oynar” diyor.

Emerson'u stoperde deniyor

Geçen sezon başında Benfica'dan alınan Emerson, sol bekte beklentileri karşılayamayınca Tolunay Kafkas tarafından birkaç maçta stoper oynatılmıştı. Kafkas, Brezilyalı'nın performansını çok yetersiz bulmuş olacak ki Emerson'u kadro dışı bırakmıştı. Kendine kulüp bulamayan tecrübeli oyuncu, mecburen Isparta kampına katıldı. Ancak yeni hoca Akçay da Emerson'u idmanlarda stoper olarak görevlendirmeye devam ediyor.