SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ev sahipliği yaptığımız Akdeniz Oyunları’nda, altın madalya kazanan sporculara ödül yağdı. Olimpiyatlara oranla rekabetin çok daha az olduğu oyunlarda altın kazanan sporculara toplam 29 bin cumhuriyet altını dağıtıldı.

Akdeniz Oyunlar’nda genel olarak başarılı bir ev sahipliği gerçekleştiren Türkiye, madalya kazanan sporcularını da zengin etti! Organizasyonu 47 altın, 43 gümüş ve 36 bronzla tamamlayan Ay-Yıldızlı sporcular, Akdeniz Oyunları’nın en başarılı tablosunu ortaya koydu. Ancak sporculara dağıtılan yüksek miktardaki ödüller de gözlerden kaçmadı. Alınan karar gereği altın kazanan sporculara 500, gümüş kazananlara 75, bronz madalya sahiplerine de 50 altın verileceği açıklanmıştı. Toplam 126 madalya elde eden sporculara tam 29 bin cumhuriyet altını dağıtıldı.

Altının son dönemde değer yitirmesi de sporcuları etkilemedi. Çünkü sporculara dağıtılacak olan altınlarda 1 Ocak 2013’teki kurun esas alınacağı kaydedildi. Buna göre sporculara toplam 18 milyon 415 bin TL dağıtılması planlanıyor. Son dönemdeki doping olaylarının da, kazanılan madalyalar için verilen abartılı ödüller olduğu konuşuluyor.

Yayınlanma Tarihi:08:47,