SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tıpkı Fenerbahçe gibi UEFA'dan ceza alan Beşiktaş da sezona yeni bir yapılanmayla giriyor. Tercih 2008'de Hırvatistan Milli Takım ile başarı yakalayan Slaven Bilic. O günlerden beri birçok Beşiktaş taraftarının hayalini süslüyordu Hırvat teknik adam. Son günlerin moda kelimesi olan ‘marjinal' bir yapıya sahip Bilic taraftarın desteğini almış durumda. İlk kez 2008'de karşılaşan Bilic-Terim ikilisi yakaladıkları dostuluğu İstanbul'da pekiştirecek gibi görünüyor. Fatih Terim, Hırvat teknik adamın sarfettiği güzel sözlere kısa sürede karşılık verecektir. Biliyorum ki Terim de Bilic'i çok seviyor. Bilic'ten beklenti büyük! Kariyerinde üçüncü kez kulüp takımı çalıştıracak. İlk iki deneyiminde başarısızdı. Geçtiğimiz yıl Lokomotiv Moskova ile söz-leşme imzaladığında çok başarılı olacağı düşünülmüştü ama olmadı. Bu Beşiktaş'ta başarılı olmayacağı anlamına gelmiyor tabii ki. Ama işi kolay da değil. Kadro kalitesi rakipleri Galatasaray ve Fenerbahçe'nin altında. Samet Aybaba'nın yaşadığı sıkıntıları o da yaşar mı bilinmez ama tek gerçek var Beşiktaş için tek başarı sadece şampiyonluk olacaktır. Bilic karakterinin ligimize renk katacağı ve çok konuşulacağı gün gibi ortada.

Tarihinin en çalkantılı günlerini yaşayan Fenerbahçe, Ersun Yanal'a emanet. Sözleşme 1 yıllık. Bunun 2 sebebi var . Birincisi başarısızlık halinde tazminatsız yolları ayırmak, ikincisi ise Fenerbahçe'yi bekleyen olası olağanüstü genel kurul. 1 yıllık sözleşme tartışılsa da bunu yersiz buluyorum. Neden mi? Samet Aybaba'nın sözleşmesi 2+2'ydi; başarısız oldu ve gönderildi. Ülkemizde en zor işlerden birisidir Fenerbahçe teknik direktörlüğü. Yanal artık yıllardır hayalini kurduğu koltukta oturuyor. Dalgalı denizde gemiyi limana getiren kaptan olabilecek mi yaşayıp göreceğiz. Bu süreçte dezavantajları kadar avantajları da olacak. Eğer UEFA kararları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bazı oyuncular ayrılmak isterse Yanal sorun yaşar. Avantajı ise en büyük rakibi Galatasaray'a oranla az maç oynayacak olması. Galatasaray'ın geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi öncesi ve sonrası yaşadığı puan kayıpları tekrarlanırsa Fenerbahçe için büyük şans olur. Bilimselliği belki de Türkiye'de ilk uygulayan Ersun Yanal, hücum futbolunu seviyor. Gençlerbirliği ve Ankaragücü ile büyük çıkış yakalayan ve milli takım antrenörlüğüne kadar yükselen Ersun Yanal'ın Fenerbahçe'si bu sezon çok gol atacaktır. Taraftar desteğini de arkasına alırsa iyi iş çıkartacağını düşünüyorum. Geçmişte Hakan Şükür ile sorunlar yaşayan Yanal'ın oyuncularla kuracağı iletişimi de önemli elbette.

Nur içinde yat Özcimbomlu

90'lı yılların ortasında tanıdım onu. Ali Sami Yen'de ve deplasmanda her maçı saha içinde izlediği için muhabirlerin iyi arkadaşıydı. Galatasaray için tekerlekli sandalyeye mahkum olan Sezgin Ağabey hayata da Galatasaray ile tutunmuştu. Onu Sarı-Kırmızı'nın olduğu her yerde görmek mümkündü. Florya'da, basketbol salonunda ve deplasmanda… Tekerlekli sandalyesini ittiren hep değişirdi ama o hep armanın peşindeydi. Unutulmayacak bir Galatasaray figürüydü. Mekanın cennet olsun Sezgin ağabey

Doping neden yapılır?

Son günlerde yine doping belası sardı etrafımızı. 15 atlet, 8 haltercimizde doping çıktı! Zengin olmanın kolay yolu, yap dopingi al cumhuriyet altınlarını sonrası ise kıyamet. Ödül yönetmeliğimizin değişmesi şart. Devletin bu kadar desteklediği sporcuların bize bunu yapmaya hakkı yok. Radikal kararlar lazım. Doping yaparak ekran başındakileri, sahaları dolduranları kandıranların ömür boyu men edilmesi bir çözüm. Sporcu doping yapınca men edileceğini bilirse cesaret edemez. 2 yıl ceza caydırıcı olmuyor belli ki!

Brezilya durdurdu

Son Dünya ve Avrupa şampiyonu İspanya, 29 maç sonra kaybetti. Ev sahibi Brezilya final maçında İspanya'yı sahadan sildi. Neymar attığı şahane golle turnuvanın oyuncusu ünvanını hakettiğini gösterdi. 2014 Dünya Kupası finalinin provası oynandı aslında. Brezilya ve İspanya'nın 2014 finalinde bir kez daha karşılaşmaşları kimse için süpriz olmaz. Seyircisi önünde Konfederasyonlar Kupası'nı kaldıran Brezilya, 2014'ü de kimseye bırakmayacaktır.