SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kulüpler Birliği Vakfı Onursal Başkanı İlhan Cavcav, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetiminin, yabancı oyuncu kontenjanıyla ilgili kararını tekrar gözden geçirmesini istediklerini söyledi.

Vakfın, Esentepe’deki merkez ofisinde yaptığı toplantı sona erdi. Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan vakfın onursal başkanı ve Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Fenerbahçe ve Kardemir Karabükspor’un yöneticilerinin toplantıya katılamadığını belirtti.

Bazı kulüplerde yönetim değişiklikleri olduğunu ve eski Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Halil Ünal’ın Eskişehirspor Kulübü’nün genel kurulunda başkanlığa seçilemediği için görevi bıraktığını hatırlatan Cavcav, “Vakfın onursal başkanı olarak bütün kulüplerimize haber verdim. Yapmış olduğumuz toplantıda 17 Temmuz’da Ankara’da yeni yönetimimizi seçme kararı aldık” dedi.

TFF’nin yabancı oyuncu kontenjanıyla ilgili aldığı 6+0+4 kararını değiştirmesini arzu ettiklerini anlatan Cavcav, “Seçtiğimiz federasyonun çok değerli başkanı ve yönetiminden, bu kararı tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. Yıldırım Demirören kardeşimiz yarın bir toplantı yapacağını Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan’a iletmiş. TFF’nin yarın vereceği kararı, kulüplerimizin görüşü çerçevesinde bir defa daha düşünerek almasını bekliyoruz.”

“Kararın değişmesi 17 kulübün arzusu”

Cavcav, Fenerbahçe dışındaki 17 kulübün yabancı oyuncu kontenjanıyla ilgili alınan kararın değiştirilmesini istediğini belirterek, TFF’nin de bu doğrultuda karar almasını arzu ettiklerini söyledi.

TFF yönetimini kendilerinin seçtiğini vurgulayan Cavcav, şunları kaydetti:

“Bu federasyonu biz seçtik. Dolaysıyla falan kulübün arzusu değil, bu istek umumi olarak 17 kulübün temennisiydi. Bizim bu hususta ricamız, bu kararlarını bir defa gözden geçirmeleri. ‘Bu kararı değiştirmeyiz’ gibi bir tutumun içine girerlerse o zaman da 17 Temmuz’da yapacağımız toplantıda ne gibi kararlar alırız, bunu söylemek mümkün değil. TFF’den bir arzumuz da altyapı konusunda kulüpleri teşvik etmeleri.”

Fenerbahçe Kulübü’nün yabancı kontenjanıyla ilgili tutumuna üzüldüğünü dile getiren Cavcav, “17 kulüp, kararın değişmesi için imza attı. Fenerbahçemiz, Türkiye’nin büyük kulüplerinden birisi. Ben şahsen bu dilekçeye imza atmamalarını üzüntüyle karşılıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.