SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü ile 3 yıllık anlaşma yapan teknik direktör Slaven Bilic, “Elimizden gelenin en iyisini yaparak, buradaki değerleri, potansiyeli en iyi şekilde kullanarak bir mücadele içine gireceğiz” dedi.

Hırvat teknik direktör, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde gerçekleştirilen imza töreni öncesi açıklamalarda bulundu.

Bilic, Beşiktaş gibi bir takımda çalışma imkanı bulduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Öncellikle bu harika ülkeye geldiğim, Beşiktaş gibi bir kulüpte çalışma imkanı bulduğum için çok memnunum. Bundan onur duyuyorum. Yarın başlayacak olan yeni sezon hazırlıklarımıza bir an evvel geçmek için gerçekten sabırsızlanıyorum. Taraftarlarımıza şunu vaad ediyorum; elimizden gelenin en iyisini yaparak, buradaki değerleri, potansiyeli en iyi şekilde kullanarak bir mücadele içine gireceğiz. Onların mutlu olabilmesi için elimizden geleni ortaya koyacağız.”

Toplantıda yer alan Beşiktaş Futbol Direktörü Önder Özen de Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası deneyimleri olan bir teknik adamla sözleşme imzaladıklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Lokomotiv Moskova’dan ayrıldığı gün aklımıza düşmüştü. Çok iyi biliyorum, ayrılmadan önce Beşiktaş taraftarlarının da kalbine düşmüş bir teknik adamdı. Hem bizim adımıza hem de Slaven Bilic adına doğru bir zaman kesişmesi olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız görüşmeler sonucunda kendisiyle 3 yıllık bir kontrat yaptık. Benim dileğim, isteğim, daha uzun yıllar Beşiktaş’ta görev yapmasıdır.”

Özen, daha önce yaptığı açıklamalarda iki teknik direktör profilinden söz ettiğini hatırlatarak, “Ya her şeyi başarmış ya da başarma potansiyelini ortaya koymuş genç bir teknik adam diye tarif etmiştim. Bugün karşımızda hem başarmış hem de çok daha fazlasını başarma potansiyelini ortaya koymuş genç, iddialı, hırslı ve ateşli bir teknik adam var. Kendisine ‘hoşgeldin’ demek isterim” değerlendirmesinde bulundu.

Düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Hırvat çalıştırıcı, kulüpteki görevinin A takımı hocası olarak gözüktüğünü belirterek, “Ama tabii ki bundan fazlasını yapmamız gerekiyor” dedi.

Kulübü yukarı taşıma konusunda katkı sağlaması gerektiğini anlatan Bilic, şöyle devam etti:

“Manchester United belki her zaman büyük takımdı. Ama ne zaman Neville kardeşler, Beckham gibi oyuncuları altyapıdan çıkarıp diğer oyuncularla kaynaştırdı, o zaman daha büyük hale geldi. İzlenmesi gereken strateji bu şekilde olmalı. Asla tam bir takım alamazsınız. Buradaki hedef, deneyimli oyuncularla genç oyuncular arasında iyi karma yaratıp, bu yol üzerinden yürümek. Genç oyuncuları zaten severim ve desteklerim. Oyuncuların yaşları veya nereden geldikleri gibi olumsuz ayrımcılık yapmak kriterim olmaz. Tek kriter, genç oyuncuların gösterdikleriyle, yaptıklarıyla ve performanslarıyla beni etkileyebilmeleri. Beni ikna ederlerse kapım her zaman açık.”

“Taraftarların enerjisini avantaja çevirmeliyiz”

Beşiktaşlı taraftarlara övgülerde bulunan Slaven Bilic, onların enerjisiyle takımı motive etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Taraftarların ününü anlatmaya gerek olmadığını vurgulayan Bilic, şunları söyledi:

“Beşiktaş taraftarları sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın birçok ülkesinde tanınıyor. Taraftar müthiş enerji demek. Bizim bu müthiş enerjiyi avantaja çevirip, takımla birleştirmemiz gerekiyor. Bunu avantaja çevirirken sakin ve soğukkanlı olmalıyız. Saha içine odaklanmamız gerekiyor. Benzer geleneklerden geliyoruz. Bu taraftar profilini sürükleyici hale getirip, onlarla birlikte başarı elde etmeye çalışacağız.”

Takımın yeni sezonda başka bir statta oynaması konusunda endişe taşımadığını anlatan Bilic, “Hangi statta oynarsak oynayalım taraftarlarımız zaten o etkileyici atmosferi yaratacaktır. Nihayetinde bir statta oynayacağız. Kendi evimiz olmasa da o atmosferi oluşturabiliriz. Endişeli değilim” diye konuştu.

Beşiktaş’a gelmesinin ana nedenlerinden birinin Önder Özen olduğuna dikkati çeken Slaven Bilic, “Benimle ilk irtibatı kuran kişi, yanımda oturan beyefendi oldu. Gösterdiği enerjiyle beni etkilemeyi başardı. Bugünden itibaren dayanışma içinde çalışacağız. Kendisine sonsuz güvenim var. Bu ilişkiyi yukarı taşıyarak devam ettirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ardından takımın bazı maçlarını izlediğini anlatan Slaven Bilic, şöyle konuştu:

“Takım yeteri kadar gol atmış ama gereğinden fazla gol yemiş. Bu kalitedeki bir takımın yememesi gereken goller yemiş. Bursaspor maçı örneği var. O taraftar enerjisiyle, o coşkuyla oynarken, takımın şeklini kaybetmesi ve coşkusunu yitirmesi büyük dezavantaj. Bazı maçlarda bunu gördüm. Buna ‘dur’ dememiz gerekiyor. Yukarılara oynayacaksak, o kadar gol yeme şansımız yok. O kadar gol yerseniz yukarı oynama şansınız yok.”

 “Türkiye’ye aşık oldum”

Almanya’da oynadığı dönemde birkaç kez Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Hırvat çalıştırıcı, “2008’deki olağanüstü maçta yine Türkiye’nin karşısındaydım. Çok dramatik şekilde kaybetmiştik. 2011’de play-off hazırlıkları sırasında Türkiye’nin maçlarını izledim. Ambiyans ve taraftar davranışları, aldığım hissiyat bende büyük etki yarattı. Türkiye’ye aşık oldum, gönlümü kaptırdım. Bunun nedeniyle ilgili yanıtı tam bilmiyorum. Çevremdekiler her zaman önceliğimin İngiltere olacağını düşünürlerdi. Türkiye ile ilgili ilişkim öyle bir yere geldi ki İngiltere’den önce halini aldı. Bu, gelişimi büyük ölçüde etkiledi” ifadelerini kullandı.

 “Fatih Terim ile dostuz”

Hırvatistan Milli Takımı Teknik Direktörü olduğu sırada A Milli Takım karşısında Fatih Terim’in rakibi olan Bilic, Terim ile dost olduklarını ifade etti.

Terim ile çeşitli seminerlerde birçok defa kahve içtiklerini hatırlatan Slaven Bilic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Galatasaray’da yaptıkları karşısında şapka çıkarıyorum. Harika bir hoca. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da çok iyi hoca. İster ‘Bay Terim’ diyeyim, ister ‘Terim’ diyeyim. Birçok kişinin düşündüğünün aksine çok iyi dostluğumuz var. Efsane statüsünde bir hoca. İtalya’da yaptıklarına ve kanıtlama biçimlerine sonsuz saygım var. Onunla ilgili tüm hissiyatım olumlu. Tabii ki rakip olacağız. Yine onları yenmeye çalışacağız.”

 “Lokomotiv Moskova’da birçok şey yanlış gitti”

Sezonu Rusya’nın Lokomotiv Moskova takımında tamamlayan Slaven Bilic, kötü geçen sezonda sorumluluğun kendisinde olduğunu söyledi.

Rus ekibinde birçok şeyin yanlış gittiğini anlatan Bilic, “Uzun süre ve başarılı dönem geçirmeyi isterdim. Beşiktaş ile sözleşme imzalamış olmaktan hayal kırıklığım yok. Yeni tecrübeye büyük heyecanla giriyorum. Asla endişe duymuyorum. Zaten korkum olsaydı başka seçeneklerim vardı, onları değerlendirirdim veya mesleği bırakırdım. Yarın başlayacak hazırlıklar ve maçlar için sabırsızlanıyorum” diye konuştu.

 Avrupa’dan 1 yıl men cezası konusu

Beşiktaş’ın Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası alması konusundaki soruyu Bilic, şu şekilde yanıtladı:

“Gelen cezaya yazık. Böyle kalır mı, bilmiyorum. Eğer böyle kalırsa, sahada kazanılmış bir şeyi, emekle kazanılmış bir hakkı kaybetmek bizim için yazık. Dünyanın her yerinde bulunan taraftarlar için yazık. Ancak böyle kalırsa da motivasyon kaybı olmaz.”

 Fernandes’e övgü

Siyah-beyazlı takımın yeni teknik direktörü, kadroda yer alan Portekizli futbolcu Manuel Fernandes’e övgülerde bulundu.

Fernandes’in eski takımı Everton’da forma giydiğini hatırlatan Bilic, “Valencia’da da oynadı. Dünya klasında bir oyuncu. Onunla ilgili hiçbir tereddüt yok. Almeida da Almanya’dan tanıdığım oyuncu. Büyük potansiyele sahip” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş’ın teknik direktörlük için kendisinden önce temasta olduğu Robert Prosinecki ile uzun yıllara dayanan arkadaşlığı olduğunu kaydeden Bilic, “Prosinecki ile Beşiktaş irtibatta olduğunda ben Rusya’daydım. Daha sonra anlaşma olmadı. Onunla irtibat kesildikten sonra ben Beşiktaş ile görüşmeye başladım. Asla aramızda bununla ilgili husumet olmadı. Kendisinden bilgi alıyorum” diye konuştu.

Slaven Bilic, milli takımda beraber çalıştığı Beşiktaş’ın eski kalecisi Mrmic’in ise Hırvatistan Futbol Federasyonu bünyesinde kaleci ve kaleci antrenörü yetiştireceğini dile getirdi.

Giyim tarzı ve müziğe ilgisiyle dikkatleri üstüne çeken Bilic, Hırvatistan Milli Takımı’ndaki görevinin ardından müzikten uzaklaştığını söyledi.

 Özen: “Bilic bütün planların parçası”

 

Futbol Direktörü Önder Özen ise yeni teknik direktörün, tüm planlarının parçası olduğunu ifade etti.

Bilic’in kendi seçimi olduğunu vurgulayan Özen, şunları söyledi:

“Fikret Orman ve yöneticilere teşekkür ediyorum. Seçimime saygı gösterdiler ve altına imza attılar. Kendi seçimimin başarılı olması için ne gerekiyorsa onu yapacağımdan kendisinin şüphesi olmadığı gibi, sizlerin de şüphesi olmasın. Neye ihtiyacı olduğunu biliyorum. Rahat etmesi için profesyoneller olarak her şeyi düşündük. Beşiktaş’ta bir karar mekanizması var. Finale kadar üç ayak var. Yönetim, teknik direktör ve futbol direktörü. Bu üç pozisyon kendi cephesinden bakar, ortak karar verir. Herkes kararın parçası ama teknik adamlar kararların önemli parçasıdır. Bilic, o kararların içinde olacaktır.”

Özen, transfer çalışmalarının sürdüğünü ve yurt dışında arayışta bulundukları bir ismin son aşamaya geldiğini sözlerine ekledi.

Bu arada, Beşiktaş Kulübü’nün eski yöneticilerinden Tamer Kıran da basın toplantısını takip etti.

  

Yayınlanma Tarihi:16:58,