SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hüsran senfonisi

27 Haziran 2013

3 Temmuz gününden bu yana yaşanan bütün kırılma noktalarına canlı şahit olduk. CAS davasının geri çekilmesi, küme düşürün resti, ceza alan yöneticiler, Yıldırım Demirören'in TFF Başkanı oluşu ve diğerleri. 2 yıldır izlenen bu filmde hiçbir zaman hiçbir şey iyiye gitmedi, aksine korku saldı insanlara.

BIÇAĞA ADRES TARİFİ

Fenerbahçe yönetimi gerek yaptığı resmi savunmalar gerek ortaya koyduğu fakat ardından geri çektiği restlerle “suçsuzun cesaretini” sergiledi. Fakat restler geri çekildi, savunmalardaki cümleler “biz suçsuzuz” değil de “diğerleri kadar temiziz” ekseninde kaldı. Hal böyle olunca, mantığa yatan birçok “komplo teorisi” bir ayağı topal kaldı. Evet, doğanın kanunu budur; canı yanan şüpheciliğe başvurur ki yarası kapansın, çare bulsun. Fakat göğsüne girecek bıçağa sen yer gösterdiysen bıçak ne kadar suçlu, bıçağı tutan el ne kadar suçlu? Büyük çıkmaz.

KUŞATILMAYAN KALELER

Bu çıkmaz, inanın bana 2-3 yıllık Avrupa men halinden daha ağır bir travma yaratacak insanlarda. Çünkü ben dahil herkes “bu işte başka dengeler ve paylaşımlar var” cümlesini asla reddedemez. Ve işte tam burada mevzu futbol, ekonomi ve transferlerden çıkıp toplumsal bir çizgiye oturuyor; kuşatılan kaleler, kuşatılamayınca topa tutulan surlar…

SORULAR SORULAR

Tarih bunların hepsini açıklayacak bize, başka çaremiz yok, çok üzgünüm. Dünyanın en büyük futbol mafyasının kestiği cezalara elbette tastamam saygı gösterecek halimiz yok. Fakat aklımdan silinmeyen sorular var… 1 Aziz Yıldırım şike yaptıysa zaten suçlu. Yapmadıysa bu süreci bu kadar kötü yönetmeyi daha büyük bir kabahat olarak görmüyor mu? 2 CAS davası neden geri çekildi, bireyler kendilerine gelebilecek cezaları engellemek için hatalar yaptı mı? Neden Demirören'in gölgesi altına girilip bunca mantıksız pazarlığa olur verildi? 3 3 Temmuz süreci hariç, zaten yıllardır başarısız olan ve kitlelere büyük zararlar veren bir Aziz Yıldırım var. Herkes onun Fenerbahçe sevgisinin büyük olduğunu söylüyor. O zaman niçin bu kulübü kendinden bile koruyamıyor? 4 Ego ve inatları mı daha büyük yöneticilerin yoksa bunca günahsız Fenerbahçe insanının her gün durmadan kırılan yüreği mi? 5 Aziz Yıldırım “Belhanda'nın kaleciye kaş göz yapışı” gibi “onlar da yapıyor onlara da ceza versene” yaklaşımıyla yaptığı savunmadan hakikaten umutlu muydu? Yaşı kemale ermiş bu insanlar masumiyetin diğer suçluları göstermek değil de kendini sıkıca temize çıkartmakla sağlanacağını bilmiyor mu? 6 Daha çok soru var fakat yıkıcı olmamak, can sıkmamak adına şimdilik bu kadar. Ve unutmamalı; kişilere değil kulüplere sarılalım. Zira gelecek nesillere kişileri değil, bize miras bırakılan bu kulüpleri teslim edeceğiz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek