SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor Futbol Genel Direktörü Ünal Karaman, Teknik Direktör Mustafa Akçay ve yardımcıları, Zorlu Grand Otel’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay kadrodaki şişkinlikten verim alacaklarını vurguladı. Akçay, şöyle konuştu:

“Şu anda 29 oyuncumuz var. Bunlardan 4’ü kaleci. Trabzonspor içerisinde bulunduğu şartları efektif hale getirebilecek bir kadroya sahip. Toplumun bu yöndeki algısının eksik olmasını, güvensiz olmasını saygıyla karşılıyorum. Trabzonspor’un şu andaki stratejileri, içerisinde bulunduğu şartlar, beklenenleri veya özlenenleri sunmayabilir. Ama bunları çözüme kavuşturabilecek ve buradan sağlıklı enerji çıkarabilecek stratejileri biliyor. Görüntü sayısal olarak fazla ama biz onu tekrar enerjiye çevirip faydalanabiliriz.”

Akçay, Almanya’nın Hoffenheim takımından alınan ve sözleşme imzalanan kondisyon Yannick Obenauer’in yeni sezonda aralarında olmayacağını da vurgulayarak, “Hepimiz kondisyon ve antrenman bilimi konusunda yüksek düzeyde eğitim almış insanlarız. Söz konusu kondisyonerin ailevi nedenleri öne sürerek bizimle çalışmaması onun kaybıdır, Trabzonspor’un değil. Dolayısıyla bu şansı Obenauer kaybetmiştir, kaybeden Trabzonspor olamaz. Çözümlerimiz var yeni Obenauer’ler bulabiliriz” dedi.

“Filozof” lakaplı teknik direktör Akçay, oyuncularla çok iyi iletişim kuracağına da inandığını vurgulayarak, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ortak akıl gizli bir güçtür. Oyuncu arkadaşlarımla bunu konuşmaya başladım. Bire bir görüşmelerimle kendi mentalim ve hayata geçirmek istediğim bütün teknik ve taktik bilgiler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Karşınızdaki ekibi lütfen hafife almayın. Takımımızdaki oyuncuların pek çoğu kendi milli takımlarında sahaya çıkıyor. Dolayısıyla bu grupla profesyonelce yaklaşımlar göstererek ortak akıl üretme konusunda hiçte zorluk geçeceğimizi düşünmüyorum. Burada önemli olan ilke ve prensiplerimizin karşı taraftaki grup tarafından algılanmış olmasıdır. Oyuncularımızın bir kısmı kariyerimiz nedeniyle direnç gösterebilir. Ama sonuçta bir yığın pedagojik silahımız olduğunu söylemeyelim.”

“İNCİL İLE UĞRAŞIYORUM”

Akçay, yabancı oyuncuları daha iyi anlayabilmek için onların dini kitaplarını incelediğini de vurgulayarak, “Oyuncularımın kalbine giden yolları bulacağım. Yaklaşık 1,5 aydan beri onların inandığı İncil ile uğraşıyorum. Matta, Luka, Markos ve Yuhanna, İncil’leriyle uğraşıyorum. Ve hayata hangi gözle baktıklarını, inanç sevgilerini hangi seviyede tuttuklarıyla uğraşıyorum. Dolayısıyla onlara ulaşmamın çok zor olacağını sanmıyorum. Bu manevi kısmı ve kalplerine giden yolla ilgili kısım. Diğer teknik ve saha ile ilgili olan kısma gelince ise, bilgi birikimim, teknik ve taktik konularda aldığım eğitimlerle onları da değiştireceğime inanıyorum” dedi.