SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başkanın derdi bitmiyor!

Borçlar eridi, kulüp rayına girdi ancak siyah-beyazlı kulüp yine ceza aldı. Fikret Orman ve yönetimi üst üste ikinci sezonunda da Avrupa kupaları dışında kalmanın acısıyla karış karşıya kaldı.

Güncellenme: 08:55, 27/06/2013
Başkanın derdi bitmiyor!

110 yıllık tarihi ile Türk sporunun en eski spor kulübü Beşiktaş'ın son yıllarda bir değil bin sorun ile uğraşıyor. Süleyman Seba sonrası Serdar Bilgili ve Yıldırım Demirören dönemleriyle borç yükü biriken siyah-beyazlı kulüp, 3 Temmuz'da patlayan şike skandalı sonrası Demirören'in TFF Başkanı olmasıyla bambaşka bir yola girdi. Ateşten gömleği giyen Fikret Orman daha ilk günlerinde borç yüküyle zora düştü. 8 yıllık Demirören başkanlığında borç 500 milyon TL'yi açmıştı. Hem yeni takım kurmak hem de kapıya dayanan icraları engellemek için uğraşan Fikret Orman bir darbe de UEFA'dan yedi o dönem. Eski yönetim zamanında yapılan mali raporlardaki usulsüzlükler, Orman'ın yönetimindeki Beşiktaş'ın Avrupa kupalarına katılmasına engel oluyordu.

UEFA YİNE GÜLDÜRMEDİ

Feda kampanyası ile mali disipline giden Beşiktaş, hem futbolcu hem de yönetimsel olarak sıkıntılar yaşadığı bu dönemde ligi 3. bitirip Avrupa kupası hakkını kazanıyordu. Yönetimin çalışmaları ile borçların bir bölümü ödenmiş, büyük bir bölümü ise yapılandırılarak temiz kağıdı da alınmıştı. Üstelik, ikinci yılında ikinci seçimini yaşayan Orman bundan da başı dik çıkmıştı. Ancak bela yine Beşiktaş'ın kapısını çaldı. Kendisinin başkan değil, sıradan bir genel kurul üyesi olduğu dönemde yaşananlar nedeniyle Orman'ın Beşiktaş'ı yine cezalandırıldı. Fikret Orman, üst üste ikinci kez Avrupa kupalarına katılamama acısını yaşıyordu; üstelik kendi ya da yönetiminden kaynaklanmayan bir olay yüzünden

Ersoy ÖZDEM / AMK