SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hızlı ve öfkeli

Saha içinde de dışındaki gibi farklı olan Hırvat hoca, hızlı ve pasa dayalı futbol oynatıyor. Maça göre taktik belirleyen Bilic, takımını müzikle motive ediyor.

Güncellenme: 08:33, 26/06/2013
Hızlı ve öfkeli

Thomas Schaaf, Lucien Favre, Marcelo Bielsa, Herve Renard, Şenol Güneş ve Ertuğrul Sağlam… Bu isimler Samet Aybaba sonrası Beşiktaş'ın gündemine gelen teknik adam isimlerinden sadece bazıları. Futbol Direktörü Önder Özen'in ilk mesele olarak ele aldığı konuda son sözü Slaven Bilic oldu. Özen'in, “Büyük başarılar yakalamış ya da büyük başarılar yakalamaya aday” sözleriyle anlattığı proje kapsamında Bilic ile iki yıllık anlaşma sağlandı. Özen'in teknik konuları konuşması sonrası önceki gece Hırvatistan'a giden Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve kurmayları 44 yaşındaki teknik adama mali anlaşmanın detaylarını bildirdi anlaşma sağlandı. Dün sabah saat 09.50'de ise KAP'a yapılan açıklama ile de Slaven Bilic ile görüşmelerin başladığı resmen duyuruldu.

Peki kimdir bu Bilic? Teknik adamlığa 2001'de yetiştiği Hajduk Split'te başlayan Slaven Bilic, 2004'te Hırvatistan U-21'i 2006'da ise Hırvatistan A takımını devraldı. Bilic'in adını dünyaya duyurması da bu sayede oldu. Beşiktaş'ın kendisinden önce istediği Robert Prosinecki ve siyah-beyazlı takımın unutulmaz kalecilerinden Marijan Mrmic ile birlikte milli takımı çalıştıran Bilic, Hırvatlar'ı Euro 2008'e İngiltere ve Rusya'nın oyduğu grupta lider taşıdı. Hırvatistan turnuvada Türkiye'ye çeyrek finalde elense de futbolseverler hızlı ve pasa dayalı futbol oynayan bu takımı çok sevdi.

2010 Dünya Kupası elemelerinde Hırvatlar başarılı olamadı. Bilic'in takımı, İngiltere ve Ukrayna'nın gerisinde kalarak G.Afrika'ya gidemedi. Bu başarısızlığa rağmen EURO 2012 için takımda kalan Slaven Bilic, gruplarda Yunanistan'a geçildi ve Türkiye ile baraj maçı oynadı. Bilic'in takımı, Hiddink'li Türkiye'yi bu kez 3-0 yenip hem rövanşı hem de turnuva biletini aldı. Hırvatistan, EURO 2012 İspanya ve İtalya'nın ardından 3. olup gruptan çıkamadı. Milli takımı bırakan Bilic de Beşiktaş'ı reddedip Rus Lokomotiv Moskova'ya gitti. Ancak Rusya macerası kısa süren Hırvat hoca bir yıl gecikmeli olarak Beşiktaş'ın yolunu tuttu.

BILIC:1 FATİH TERİM:1

KARTAL'IN yeni hocası Slaven Bilic, Türk futbolunun uzun zamandır tanıdığı isimlerden. Ancak gelecek sezon en ilginç mücadelelerden birine tanıklık edeceğiz. Bilic'li Beşiktaş ile Fatih Terim'li G.Saray…

TÜRKİYE, tarihinde ilk kez 1996 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılırken gruptaki ilk maç Hırvatistan'a karşıydı. Suker'li, Boban'lı Hırvatistan'da defansın en önemli ismi de hiç şüphesiz Slaven Bilic'ti. Fatih Terim'in çalıştırıdığı Türkiye, Hırvatistan'a son dakikalarda Vlaovic'in golüyle 1-0 mağlup olurken Terim ile Bilic'in ilk buluşmasında gülen taraf Bilic olmuştu.

Rövanş 2008'de

TERİM ile Bilic'in ikinci randevusu ise Viyana'da bu kez 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaydı. Ernst Happel'deki maçın 90 dakikası 0-0 sonuçlanmış uzatmalarda 119. dakikada Klasnic'in golü Hırvatistan'a yarı final kapısını açmıştı. Ancak Semih Şentürk'ün 120. dakikadaki golü sonrası penaltı atışlarını 3-1 kazanan Terim'in Türkiye'si yarı finala yükselen taraf olmuştu. Bakalım bundan sonraki mücadelelerde kazanan kim olacak. Hep birlikte göreceğiz…