SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyon Türkiye!

Mersin’de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları finalinde Sırbistan’la karşı karşıya gelen Milli Takımımız, baştan sona üstün götürdüğü karşılaşmayı 62-79 kazanarak altın madalyaya uzandı.

Güncellenme: 21:49, 25/06/2013
Şampiyon Türkiye!

Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, yönetim kurulu üyeleri, Genel Sekreter Ali Özsoy, Operasyonlar Direktörü Emin Balcı, Uluslararası İlişkiler Direktörü Emir Turam, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Medya Müdürü Serdar Ateş ve FIBA kokartlı hakemlerimizden Recep Ankaralı da takip etti.

Akdeniz Oyunları'ndaki final mücadelesi oldukça çekişmeli başladı. İlk çeyrekte üstünlük birçok kez el değiştirirken Milli Takımımız, özellikle pota altından sayılar bulmakta zorlanınca dış atışlara yöneldi. İlk dakikalarda Barış Hersek ve Serhat Çetin'in üçlükleriyle etkili olan millilerimiz, ilk 5 dakikayı da 9-11 önde tamamladı. Cemal Nalga'nın oyuna dahil olmasıyla pota altında daha etkili bir görüntü çizen Ay – Yıldızlılarımız, ilk periyotu da 18-21 önde tamamlamasına bildi. İkinci çeyrekle beraber taraftarın da desteğini arkasına alan millilerimiz, savunmada müthiş bir performans sergiledi. İçerden Oğuz Savaş ve dışarıdan da Melih Mahmutoğlu ile Serhat Çetin'in sayılarıyla etkili olan Türkiye, rakibine ilk 6 dakikada sadece 3 sayı şansı tanıdı ve farkı bir anda 17'yı kadar çıkarttı (21-38). Barış Ermiş'in takımı müthiş yönlendirmesi, şutörlerin de oldukça gününde olmasıyla Ay – Yıldızlılar, soyunma odasına 28-45 önde giren taraf oldu.

İkinci yarıya iyi başlayan taraf Sırbistan oldu. Rakibimiz savunmada oldukça dikkatli bir görüntü çizerek Ay – Yıldızlı takımımıza fazla sayı şansı tanımadı ve farkı da bir ara 11'e kadar çekmeyi başardı (36-47). Bogdan Tanjevic'in aldığı molanın ardından toparlanan millilerimiz, özellikle pota altından Cemal Nalga'nın bulduğu sayılarla oyunu tekrar istediği seviyeye çekmeyi başardı (42-60). Üçüncü periyotun kalan dakikalarında da aynı performansını sürdüren Milli Takımımız, son çeyreğe de 47-62'lik skorla girmeyi başardı. Final periyotunun hemen başında üçüncü çeyrekte olduğu gibi Sırbistan, yakaladığı 6-0'lık seriyle farkı 9'a kadar çekti (53-62). Serhat Çetin'in oyuna girmesiyle hücumda kendine gelen Milli Takımımız, farkı tekrar çift hanelere taşımayı başardı. Mersin seyircisinin büyük desteği, deneyimi, hırsıyla kalan dakikalarda yeniden devleşen Ay – Yıldızlı takımımız, Sırbistan'ı 62-79'luk skorla devirerek tarihinde ikinci kez Akdeniz Oyunları'nda altın madalyaya ulaştı.

SALON: Servet Tazegül Spor Salonu

HAKEMLER: Carlos Cortes, Vladimir Tsekov, Petar Denkovski

SIRBİSTAN: Filip Covic, Nemanja Arnautovic, Milos Dimic 13, Nikola Malesevic 4, Djordje Drenovac 6, Stefan Jovic (3 ribaunt), Stefan Zivanovic 8, Nikola Kalinic 16 (4 ribaunt), Darko Balaban 9 (5 ribaunt), Dorde Majstorovic 4, Nikola Markovic 3, Stefan Nastic

TÜRKİYE: Doğuş Balbay 2, Can Maxim Mutaf, Barış Ermiş 13 (6 asist), Barış Hersek 6, Birkan Batuk 9, İzzet Türkyılmaz 9 (9 ribaunt), Cemal Nalga 14 (3 ribaunt), Oğuz Savaş 8 (7 ribaunt), Emre Engin Bayav, Melih Mahmutoğlu 5, Deniz Kılıçlı (4 ribaunt), Serhat Çetin 13

1. PERİYOT: 18-21 2. PERİYOT: 10-24 3. PERİYOT: 19-17 4. PERİYOT: 15-17

Yayınlanma Tarihi:21:46,