SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, sarı-kırmızılı futbol takımı için çok sayıda transferin olmayacağını belirterek, “Gündemimizde belki iki-üç pozisyonun doldurulması var” dedi.

Galatasaray Kulübü yeni yönetiminin, Türk Telekom Arena’da gerçekleştirilen mazbata teslim töreninin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Aysal, seçim süreci nedeniyle transferde biraz geciktiklerini belirterek, bu konuda yaptıkları çalışmaları bir an önce uygulamaya geçireceklerini söyledi.

Transferleri gerçekleştirmek için fazla sürelerinin bulunmadığını kaydeden Aysal, şunları kaydetti:

“Hedefimiz, hocamız kampa giderken mümkün olduğu kadar hazır bir ekiple gitmesiydi. Bu seçim süreci biraz bunu aksatmış olabilir ama önümüzdeki 15 gün içinde bir ilerleme olacaktır. Ancak, Galatasaray’da, diğer kulüplerde olduğu gibi çok büyük değişiklikler olmayacak. Nokta atışlarla eksiklerimizi gidermeye ve daha iyisini yapabileceğine inandığımız kadronunn kurulmasına dönük çalışmalarımız olmaktadır. Onun için Galatasaray’da böyle bir sürü oyuncu transferi gündemde değil. Gündemimizde belki iki-üç pozisyonun doldurulması var. Bir tanesini zaten acil olarak doldurduk. İki veya üç tane transfer daha önümüzdeki günlerde bekleyebiliriz.”

“ÖNCELİK, MELO’NUN POZİSYONU”

Ünal Aysal, transferde önceliklerinin Felipe Melo’nun oynadığı ön libero mevkisine yönelik olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Diğer pozisyonların hepsi, hocanın Galatasaray’ın özellikle yurt dışı maçlarındaki başarı yüzdesini artırmaya yönelik taleplere bağlıdır. Şu anda bizim için olmazsa olmaz, Melo’nun pozisyonunun bir an evvel doldurulmasıdır. Carlinhos’un pozisyonu dediğimiz sol bek dahi bizim için ikinci derecede önemli pozisyondur. Zaten şu anda orada Hakan Balta var. O pozisyonu hocamız şu veya bu şekilde kapatabilir. Riera gayet başarılı oldu geçen sezon. Yani o kadar boş değil orası. Ancak tekrar ediyorum, bizim önceliğimiz kesinlikle Melo’nun pozisyonudur. İleriki günlerde alacağınız ilk haber bu konuda olacaktır.”

Son dönemde Arda Turan’ın transferi için bir girişimlerinin olup olmadığına yönelik soru üzerine başkan Aysal, “Arda için devamlı taraftarlarımız ve basınımızdan bir talep var. Arda her zaman aklımızda olan bir oyuncu. Ancak gittiği yerde mutlu olduğu sürece ve kendi kulübü de onu tutmak istediği sürece bizim burada sadece iyi niyet gösterisinde bulunmamız yeterli oluyor. Bunun dışında başka bir şey yapamıyoruz. Şu anda ne Arda ne de kulübü buna hazır” ifadelerini kullandı.

YABANCI OYUNCU KONTENJANI

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı oyuncu kontenjanına getirdiği sınırlama konusundaki görüşü sorulan Ünal Aysal, yabancı kontenjanının kulüplerin yurtdışındaki rekabeti yönünden çok önemli olduğunu dile getirdi.

Aysal, bu konuda şunları söyledi:

“Biz Avrupa’nın ve dünyanın bir parçasıysak, onların imkanlarıyla ve onların silahlarıyla mücehhez olmak zorundayız. Bütün çalışmamız budur. Bu bir mantık kuralıdır, Türkiye’nin hiçbir kurumu Türk sporuna zarar verecek bir şey düşünmez. Türk sporunun lehine olan bir şeyi kurgular ve düşünür. Biz federasyondan bu konuda önümüzdeki günlerde ters bir karar beklemiyoruz. Yabancı kontenjanı konusunda beklentimiz; bir uzlaşı içinde, müşterek paydalarda doğru ve faydalının bulunmasıdır. Bu konuda benim bir endişem yok. Önümüzdeki günlerde muhakkak bir çözüm ortaya çıkacaktır.”

Beşiktaş’ın önümüzdeki sezon maçlarının bir bölümünü Türk Telekom Arena’da oynamak istemesiyle ilgili bir soru üzerine, bu konuda iki kulübün seçimlerinden önce Fikret Orman ile görüştüğünü dile getiren Aysal, şunları kaydetti:

“Beşiktaş dost bir camia. Biz onlara sadece dostlukla yaklaşırız. Bu tür taleplere de mümkün olduğu kadar sıcak yaklaşırız. Ancak ciddi teknik sorunlarımız var. Bu sorunlar ileride başımıza çok büyük başka sorunlar açabilir, hep beraber pişman olabiliriz. ‘Bunların çok iyi çalışılması, irdelenmesi gerekir. Gerçekten hiç kimseye zarar vermeyecek bir konum yaratılırsa, biz buna o zaman pozitif yaklaşabiliriz’ diye cevap vermiştim. Bugün de aynı şeyi tekrarlıyorum.”

ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NE SATILAN BİLETLER

Ünal Aysal, eski yönetim kurulu üyesi Adnan Öztürk’ün, Şişli Belediyesi’ne düşük fiyatla bilet satıldığına yönelik sözleriyle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Kendisi bir ay öncesine kadar yönetimde başkan yardımcılığı yaptı. Galatasaray’da yönetim kurulunun bilgisi dışında hiçbir işlemin yapılamaz. Gizli kapaklı saklı hiçbir şey yoktur. Bunlara hepimiz kadar sayın Öztürk de vakıftır. Bugün bunu yeni öğrenmiş de bunları itiraf ediyormuş şeklinde bir beyanat vermiş olmasına doğrusunu isterseniz ben de inanamıyorum.”

Galatasaray’da yanlış işlemlerin yapılamayacağını vurgulayan başkan Aysal, Şişli Belediyesi’ne satılan biletlerle ilgili olarak şöyle konuştu:

“Stadımız devreye girdiği vakit, üst tribünde satılması çok zor olan ve devamlı boş olan bir bölge vardı. Bu bölgeyi hiçbir şekilde dolduramıyorduk. Bilet satamıyorduk ve orada devamlı bir boşluk vardı. Buna Şişli Belediyesi, ‘Burasını muayyen bir fiyatla biz satın, hem kulüp avantaj sağlasın hem de burasını doldurmuş oluruz’ şeklinde bir öneri getirdi. O zaman yönetimimiz de buna sıcak baktı ve böyle bir satış oldu. Burada bir usulsüzlük yok.”

“KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI’NI KABUL ETMEM ZOR”

Kulüpler Birliği Vakfı için başkanlığı düşünüp düşünmediği sorulan Aysal, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda bir Kulüpler Birliği Vakfı başkanı var. Henüz seçim ortamına girmedik. Önümüzdeki günlerde bu konuda birtakım çalışmalar olabilir. Bazı arkadaşlarımın şahsıma dönük teveccühleri de olabilir ama şu anda benim Galatasaray’da çok yüklü bir mesaim, önümüzdeki üç yıl için çok ağır bir programım var. Bunu uygulamak ve burada başarılı olmak zorundayım. Onun için böyle bir şeyi kabul etmem zor gözüküyor.”

Kulüpler Birliği Vakfı’nın yapısının değişmesi gerektiğini savunan Aysal, “Kulüpler Birliği’nin bir fonksiyonu, bir görevi, Avrupa’da olduğu gibi bir programı olması lazım. İçi boş bir sistemi Kulüpler Birliği olarak sergilemek ve herkesi bununla meşgul etmek son derece sakıncalı” diye konuştu.

UEFA’NIN F.BAHÇE VE BEŞİKTAŞ İÇİN VERECEĞİ KARAR

Ünal Aysal, UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilen Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili çıkabilecek herhangi olumsuz bir kararda, tavırlarının nasıl olacağına yönelik bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Galatasaray bütün bu sistemin dışındadır. Biz, emin olun kesinlikle ilgilenmiyoruz. Tek dileğimiz, Türk kulüplerinin dışarıdan böyle bir leke almadan kurtulmaları ve Türk sporunun dışarıdaki gelişiminin herhangi bir sorun yaşanmadan devam ettirmesidir. Bunlar dost kulüpler, dost camialar. Türkiye’de aynı şeyin içindeyiz, aynı sorunları beraber yaşıyoruz. Yurt dışında da beraber savunmada olmamız ve birbirimizi korumamız gerekir. Galatasaray’ın burada başka bir şekilde davranmasını beklemeyin ve böyle bir şey düşünmeyin.”

Aysal ayrıca, Iğdır’da yaptığı bir konuşmadaki, Fenerbahçe’nin UEFA Disiplin Kurulu’ndan ceza alabileceği sözleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulduğu için ifade verdiğini anlatarak, “Geçtiğimiz günlerde bu ifadeyi verdim. Bu bir prosedür. Gidiyoruz, ifade verip geliyoruz. Herhalde ben önümüzdeki dönemi bitirdiğim vakit, bu tip yorucu taciz atışlarıyla daha çok karşılaşacağım” değerlendirmesinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi:14:50,