SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere’nin başkenti Londra yakınlarındaki Wimbledon kortlarında bu yıl 127. kez düzenlenecek olan toplam 22 milyon 560 bin Sterlin ödüllü (yaklaşık 45 milyon 500 bin TL) şampiyona, bugün başlayıp 7 Temmuz günü sona erecek.

1877 yılından bu yana düzenlenen turnuva, tenis dünyasının hem erkeklerde hem de bayanlarda en değerli turnuvası konumunda.

KURALAR ÇEKİLDİ

Erkekler ilk turunda dünya bir numarası Novak Djokovic, Alman tenisçi Florian Mayer ile karşı karşıya gelecek. Sakatlığı nedeniyle son grand slam Fransa Açık’ta yer alamayan Andy Murray’nin rakibi ise Benjamin Becker.

Turnuvada favori arasında yer alan dünya iki numarası ilk kez Wimbledon’ı kazanmak için mücadele edecek. Fransa Açık şampiyonu Rafael Nadal’ın rakibi ise dünya 113 numarası Belçikalı raket Steve Darcis.

Roger Federer ise ise ilk turda 1.98 boyundaki Runem tenisçi Victor Hanescu ile karşılaşacak. Kuraya göre Roger Federer ve Rafael Nadal çeyrek finalde karşı karşıya gelebilirken, bu maçın galibi ise yarı finalde muhtemelen Andy Murray ile karşılaşacak.

Kadınlarda ise ise Fransa Açık’ta finalde Serena Williams’a yenilen Maria Sharapova ilk turda Kristina Mladenovic ile mücadele edecek. Serena Williams’ın rakibi ise Lüksemburglu raket Mandy Minella. Wimbledon’da Petra Kvitova, Victoria Azerenka ve Maria Sharapova aynı yarıda yer alıyor.

WIMBLEDON’DAKİ TEK UMUDUMUZ ÇAĞLA İKİNCİ TURDA ELENDİ

Sezonun 3. Grand Slam Turnuvası Wimbledon’a katılma yolunda eleme turunda mücadele eden Çağla Büyükakçay, ilk maçını kazanarak ikinci tura yükseldi.

Birinci eleme turunda Birleşik Amerikalı tenisçi Jessica Pegula’yla karşılaşan milli sporcumuz, ilk seti 6-2 kazanarak avantaj yakalarken, ikinci sette de 5-4 önde olduğu sırada rakibinin sakatlanması ve maçı bırakmasıyla galip gelen taraf oldu. Ancak Çağla, ikinci turdaki rakibi dünya 147 numarası Hırvat Ajla Tomljanovic 2-0 mağlup olarak, ana tabloya yükselme şansını kaybetti.

WIMBLEDON TENİS TURNUVASI

Wimbledon Tenis Turnuvası ya da kısaca Wimbledon, tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvasıdır. İngiltere’nin başkenti Londra’da her yıl Haziran ayının son haftasında başlayan turnuva iki hafta sürmektedir. Artık yağmur nedeni ile maçların aksamadığı turnuvada ilk Pazar günü geleneksel olarak maç oynanmaz. İlk olarak 1877 yılında düzenlenen turnuvada, tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu, korta giriş ve çıkış protokolü gibi yazılı olmayan kurallar bulunuyor.

Çim kortta oynanan tek grand slam turnuvası olan Wimbledon, genelde servis-vole oyununu etkili uygulayan tenisçilerin başarılı olduğu bir turnuvadır. Her yıl 20 ile 26 Haziran arasına rastlayan pazartesi günü başlar. Ağustos ayındaki ilk pazartesiden altı hafta önce ve erkek oyuncular için Wimbledon’a ısınma turnuvası olarak nitelendirilen Quenn’s Club Şampiyonasından iki hafta sonra başlar. Aynı anda yapılan bir başka önemli ısınma turnuvası da Halle, Almanya’daki Gerry Weber Açık Tenis Turnuvası ‘dır. Wimbledon genellikle iki hafta sürer, ana kategorideki karşılaşmalar bu iki haftaya yayılır. Ama junior klasmanı ve özel maçlar genellikle ikinci hafta yapılır.

Geleneksel olarak Middle Sunday (Ortadaki Pazar günü) karşılaşma yapılmaz ve dinlenmeye ayrılır. Yine de yağmur nedeniyle Turnuva tarihinde üç kere Middle Sunday günü karşılaşma yapılmıştır: 1991, 1997 ve 2004’te. Her üçünde de Wimbledon’da numarasız ve ucuz biletlerin satıldığı “Halk Günü” düzenlenmiştir.