SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Merkez Kort’ta oynanan ve 68 dakika süren mücadelede Federer, daha önce toprak ve sert zeminde 5 kez karşılaştığı ve hepsinde mağlup ettiği 31 yaşındaki Rumen rakibini 6-3, 6-2 ve 6-0’lık setlerle 3-0 yenerek bir üst tura yükseldi.

Maça iyi başlayan ve ilk 3 oyunda rakibine sadece iki kez puan veren son şampiyon Federer, 6 dakika içinde durumu 3-0 yaptı. Wimbledon’da bugüne kadar en fazla 3. tura çıkma başarısını gösteren Hanescu karşısında rahat bir oyun sergileyen İsviçreli sporcu, file önünden puansız dönmediği ilk seti 6-3 aldı. Rumen tenisçi, ilk sette 3 ace atan ve 12 kez doğrudan puan getiren vuruş yapan Federer’e göre daha az basit hata yaptı ve ilk servislerin oyuna girme yüzdelerinde rakibine üstünlük sağladı.

Wimbledon’da bu yıl 8. şampiyonluğu hedefleyen Federer, ilk setteki performansını ikinci sette de sürdürdü. Birinci ve üçüncü oyunda rakibinin servisini kıran İsviçreli tenisçi, 15 dakika içinde oyunlarda 4-0 öne geçti. Kalan oyunlarda iki raket de servislerine tutundu ve Federer, 27 dakika süren bu seti 6-2 almasını bildi.

Üçüncü sete servis kırarak başlayan Federer, rakibinin basit hatalarından da yararlanarak ikinci ve üçüncü oyunları puan vermeden hanesine yazdırdı ve 3-0 üstünlük sağladı. Oyundan düşen rakibi karşısında maçın kontrolünü eline alan İsviçreli sporcu, 17 dakika süren seti 6-0, maçı da 3-0 kazanarak ikinci tura yükselen taraf oldu.

Federer, karşılaşmayı 7 ace, 32 doğrudan puan getiren vuruş, 6 basit hatayla tamamlarken, Hanescu 3 ace, 14 doğrudan puan getiren vuruş, 13 basit ve 1 çift hatayla oynadı.

Bir numaları kortta oynanan maçta ise tek kadınlarda 2 numaralı seri başı Victoria Azarenka, Portekizli rakibi Maria Joao Koehler’i 6-1 ve 6-2’lik setlerle 2-0 yenerek tur atladı.