SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ülkemizde ilki İzmir’de 1971 yılında yapılan Akdeniz Oyunları’nın Mersin Stadyumu’ndaki açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacgues Rogge ile birlikte yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Ece Vahapoğlu ile Burak Hakkı’nın Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak üç dilde sunuculuk yaptığı açılış öncesi Mazhar Alanson mini bir konser verdi.

Karartılan saha içine katılımcı tüm ülkelerin bayrakları yansıtılırken, havai fişeklerin patlamasıyla görsel bir şölen yaşandı. Alanda oyunların resmi maskotu Carreta-Caretta tablosu çıkarken, arkasındaki güneş fonu Mersin’i simgeledi.

Türk Bayrağı ile Uluslararası Akdeniz Oyunları Bayrağı’nın stadyuma girişinin ardından ise organizasyona katılan ülkelerinin sporcuları geçiş yaptı. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gönderdiği mesaj okundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, konuşmasında organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Bakan Suat Kılıç, 18 aydır gece gündüz çalışarak Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan tesisler yaparak Akdeniz Oyunları’na hazırlandıklarını söyledi. Kılıç, son 2 yılını memleketi Samsun’a gittiği kadar Mersin’e geldiğini ve kendini artık Mersinli gibi hissettiğini anlattı. Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi, Fransızca olarak yaptığı konuşmada Akdeniz Oyunları’nı kısa sürede hazırlayan Türk yetkililere teşekkür etti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacgues Rogge da konuşmasında sporculara iyi şanslar diledi.

Akdeniz Oyunları, branş sayısı bakımından, olimpiyatlardan sonra dünyanın en önemli spor organizasyonu olarak kabul ediliyor.

Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile 4 yılda bir gerçekleştiriliyor. Olimpiyat kurallarının geçerli olduğu organizasyon, ilk defa 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlendi. 1971 yılında İzmir’de Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapan Türkiye, ikinci kez bu organizasyona ev sahipliği yapıyor.

 

Yayınlanma Tarihi:05:44,