SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin ev sahipliğinde bugün başlayacak FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda, hakemler baraj mesafesini belirlemek için ilk kez “kaybolan sprey” kullanacak. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) internet sitesinde yer alan habere göre, serbest vuruştan önce kurulan barajın mesafesini belirlemek için ilk kez bir FIFA organizasyonunda kaybolan sprey denenecek.

Arjantin firması Fair Play 9.15 Limit’in ürettiği sprey, saha çizgilerine benzer bir iz oluşturacak ve hakemlere, baraj mesafesinin korunması açısından yarar sağlayacak. Kirlilik yaratmayan köpükten meydana gelen sprey; çim, sentetik ve toprak sahalarda kullanılabiliyor. Köpük boya, sahaya uygulandıktan 45 saniye ila 2 dakika içerisinde kendi kendine yok oluyor.

“Kaybolan sprey”, 7 kentte yapılacak FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’ndaki 52 maçın hepsinde kullanılacak. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), spreyin kullanımına, 5 Mart 2012 tarihinde Büyük Britanya’da düzenlenen 125. toplantısında onay vermiş ve FIFA’ya bağlı konfederasyonlar, federasyonlar veya liglerce kullanılabileceğini duyurmuştu.