SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aysal’dan transfer sinyali

Olağanüstü Genel Kurul öncesi Lig TV'de Şansal Büyüka'nın konuğu olan Ünal Aysal; transferden, yabancı kontenjanına kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 15:35, 21/06/2013
Aysal’dan transfer sinyali

Galatasaray’da yarın gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Genel Kurul’a tek aday olarak girecek olan Ünal Aysal kongre öncesi Lig TV’de Şansal Büyüka’nın konuğu oldu.

Takımdaki gelecek planlarından, transfere kadar birçok konuda önemli değerlendirmeler yapan Aysal, Galatasaray’ın transfer listesinde bulunan futbolcuları da büyük oranda açıkladı.

Kulüp tarihinin en yüksek oyla seçilen başkanı olduğunu hatırlatan Ünal Aysal, yarın gerçekleştirilecek olan kongrede de üyelerin kendisine olan inancını göreceğini dile getirdi.

Başarıyı yakalamak adına sabırsız bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Aysal, transfer çalışmalarını da Teknik Direktör Fatih Terim’in raporu doğrultusunda yürüttüklerini ifade etti.

Terim’in onayı olmadan herhangi bir transfer yapmayacaklarını belirten Aysal gündemlerinde yer alan futbolcularla alakalı olarak ”Melo ve Carlinhos transferleri, düğmeye basacağımız vakit olabilir. Farfan transferi için girişimimiz oldu. Riera’nın 1 senelik sözleşmesi var. Galatasaray’ı bırakıp gideceğini sanmıyorum. Bu kontratı da başka yerde bulamaz.  Bence Johan Elmander rahatlıklar kendisine kulüp bulabilir. Amrabat’ı kiralık olarak vermem. Burak Yılmaz için bana gelmiş yazılı bir teklif yok. Napoli’de oynayan Gökhan İnler ile hocamız ilgileniyor. Sneijder’in ayrılmasına ihtimal vermiyorum. Bu sene daha faydalı olacak. Kamptan sonra daha iyi bir Sneijder olacak.  Arda Turan’ı gönderdik ama gönlümüzden silmedik. Bizim evladımız ve döneceği yer G.Saray. Anlaşma zemini bulursak her zaman isteriz. ” diye konuştu.

 “BORÇLAR DAHA DA AZALTILACAK”

Galatasaray’ın geçtiğimiz 14 senede borçlarının hep arttığını söyleyen Aysal, “Son 2 sezonda bu borçlar düşmeye başladı. Bunda mucize yok. Disiplinli çalışma var. Ülke disiplini gibi şeylerin hepsini bir araya koyduğunuzda sonuç alınıyor. Galatasaray’da önemli olan neyin nerede olduğunu bulup yemeği yapmaktır. Galatasaray’ın mutfağı zengin. Mutfakta nerede ne olduğunu iyi tespit edip, çalışmayı yaptık. 328 milyon dolar gelir gider farkı vardı. Bugün 220 milyona düştü. Önümüzdeki mali gelen kurula giderken borcun 57 milyon civarında bir ekonomi sağlayacağımız ve borcun dümesini planladık. Şirketler ve kulübü ayrı ayrı tutuyoruz. Şeffaflık yönünden ve takip edilebilme konusunda çok önemli” şeklinde konuştu.

Kamuya açılma konusunun hatırlatılması üzerine Ünal Aysal, “Bana nitelikli sahtekarlık yaptığım şeklinde bile iftiralar atıldı. Önümüz kesilmeye çalışıldı, mahkemelere gidilmek istendi. Ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haklılığımızı onayladı ve suçsuzluğumuz ispatlandı. Olayı kurgulayan çok iyi kurgulamış. Bu da bizim bir iki ay geride kalmamıza neden oldu” dedi.

“KEŞKE DAHA BÜYÜK STAT YAPSAYDIK”

Yeni sezonda Arena’nın zemininde bir sorun olacak mı sorusuna Aysal şu yanıtı verdi, “İkinci yarıda o sorunu çözdük. İşi kışın yaptığımız için, zeminin üzerine getirdiğimiz çim yapışmadı. Ancak şu anda bir sorun yok. Tribünlerin ısıtılması için siparişlerimizi verdik. Yeni sezona hazır olacak. Protokol tribünleri değiştireceğiz. Arena’nın kapanması için elimizde net teknik veriler yok. Kombine satışları konusunda sıkıntı içerisindeyiz. Keşke daha büyük stat yapsaydık. Bu ortamda Galatasaray 70 bin kişilik stadı doldurur.”

BEŞİKTAŞ MAÇLARINI TT ARENA’DA OYNAYACAK MI?

Beşiktaş TT Arena’da maçlarını oynayabilir mi sorusuna ise Aysal, “”Bunlar sorun olmaz. Ancak, locaları satarken burayı ev kiralarmış gibi veriyoruz. Burada Beşiktaş taraftarı izleyemez. Maç öncesi ve sonrasına kalıcı reklam konulamaz. Ayrıca taraftar tahribat yaparsa bunu kim ödeyecek. Biz Olimpiyat’ta oynadığımızda İnönü’yü sormuşuz. Bizden çok büyük rakamlar talep edilmiş. Biz öyle rakamlar istemeyiz. Bazı endişelerimiz var, ama oturup konuşulur, kira gelirleri konusunda anlaşabilirz” yanıtını verdi.

FENERBAHÇE VE AZİZ YILDIRIM KONUSU

Iğdır’da bir ay önce yaptığı “Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım ceza alacak” açıklamalarının hatırlatılması üzerine Ünal Aysal, ” Ben bu bilgiye ulaşabiliyorsam, medya nasıl ulaşamıyor hayret ediyorum. Iğdır’da yapılan açıklama kendi aramızdaki açıklamaydı. UEFA’nın 2 gün önce yaptığı bu işin üzerini kapatmayacağız diye açıklaması vardı. Ben bunu konuşurken, dost sohbetinde yapılan açıklama gizli kamerayla çekildi ve yanlış algılandı. Semih Haznedaroğlu’nun -Galatasaray camiası olarak 3 Temmuz’da yanlış hareket ettik- açıklamasını da o sohbette yorumlamıştım” ifadelerini kullandı.

Başkanlığa geldikten sonra Aziz Yıldırım’la çok iyi ilişkiler kurmuştuk; ancak başkanın “En büyük şikeci Galatasaray’dır” açıklamasının ardından ipler koptu. Ondan sonra savunma amaçlı konuştuk. Yoksa Fenerbahçe’ye karşı hiç bir komplomuz olmadı” dedi.

Şampiyonlar Ligi’nden 25 milyon Euro beklediklerini söyleyen Aysal, Drogba için ise “Drogba çok çalışkan ve disiplinli, normal verdiğimiz antrenmanın dışında kendisi 45 dakika antrenman yapan bir oyuncu. Profili de çok iyi. Yaşına bakmamak lazım. Galatasaray bu tip saygın yönetici ve oyunculara saygılıdır. Oynayabildiği kadar oynar” dedi.

“Bir maç oynayıp bir sezon para alan oyunculara karşıyım” sözünü Melo için kullandığı kaydeden Ünal Aysal, “Sezonun başında iyi oynamadı. Ancak son 15 maçta iyiydi. Bunun maliyetini karşılayamayız. Geçen sezon bütün oyuncular başarılıydı. Kare as yapın dediğinizde bazılarına haksızlık yapmış olurum. Muslera çok iyi bir oyuncu ve takımda kalmasını da istiyoruz. Tam takım oyuncusu ve sportmen. Çok da karizması olan bir kaleci. Ancak astronomik teklifler gelirse bunu düşünürüz” diye konuştu. “ALPER FENERBAHÇE’YE HAYIRLI OLSUN”

Alper Potuk’un Fenerbahçe’ye transferi konusuna da değinen Ünal Aysal, “Bir kızı 10 kişi ister, 1 kişi alır. O transferde fazla şanslı değildik. Daha doğrusu o transferle ilgilinen arkadaşlarımız bu iş oldu gibi baktık. Ama sabah kalktığımızda kararı başka oldu. Küskün değilim. Fenerbahçe’ye hayırlı olsun. İnşallah Eskişehirspor’da olduğu kadar Fenerbahçe’de de başarılı olur. Şu anda Türkiye’de başarılı isimler var, ama adlarını söylediğimde fiyatları artar. Kulüpler de kızar. Onun için söylemeyeyim” şeklinde konuştu.

Abdürrahim Albayrak’ın ayrılığında “I love you Terim” deyimlerinin etkili olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan Aysal, ”

Albayrak’ı seviyorum, ancak o ekip olarak ayrıldı. Yarın bir seçimimiz var. Burada bir şey yanlış anlaşılmasın. Seçmenlerimizin hepsi gelsin, illaki bana oy versin demiyorum. Gelen arkadaşlarımızın değişik renk oylar da kullanması mümkün. Memnun olmayanlar beyaz oy da kullanabilir. Yeter ki katılım olsun. Orada herkesin birarada olması ve irade beyananının olmasını istiyorum” diye sözlerini bitirdi.

Amkspor- Ligtv.com.tr

 

Yayınlanma Tarihi:14:57,