SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Disiplin Kurulu, Beşiktaş için 15, Fenerbahçe için 72 sayfalık rapor hazırladı. Her iki raporun ortak konusu tanıdık bir isim: Federasyon ve mahkeme tarafından “şike yapmak” suçuyla cezalandırılan İbrahim Akın!

Beşiktaş savunmasını dün UEFA'ya teslim ederken disiplin kuruluna sevkedilen bir diğer kulüp Fenerbahçe, hazırladığı savunmayı bugün sunacak. UEFA'nın Siyah-beyazlılar hakkındaki raporu 15 sayfadan oluşuyor. Beşiktaş, Türkiye'de 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını değil, Yargıtay'ın vereceği kararı dikkate almasını öneriyor.

72 SAYFALIK RAPOR

SAVUNMASINI, bugün UEFA'ya sunucak Fenerbahçe için hazırlanan rapor ise 72 sayfa. 5 kişiden oluşan heyet, Fenerbahçe'yi UEFA nezdinde temiz çıkarmaya çalışacak. Ancak UEFA'nın kritik soruları, 2 Temmuz 2012 tarihinde mahkemenin “Şike yapmak” suçunu işlediğine hükmettiği İbrahim Akın üzerinden olacak.

O MAÇLAR YİNE GÜNDEMDE

UEFA, teşvik ve şike şüphesi olan maçların tamamını inceledi. 2010-11 sezonunda oynanan İstanbul BB-Trabzon maçında Fenerbahçe tarafından teşvik, İstanbul BB-Fenerbahçe karşılaşmasında ise şike nedeniyle iki maçı mercek altına aldı. 2010-11 İstanbul BB-Beşiktaş maçı da incelendi. Bu maçların ortak paydası ise İbrahim Akın'dan başkası değil.

“SPOR kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama” ve “Stadyumlara giriş yasağı” alan İbrahim Akın, TFF'nin disiplin cezası nedeniyle de “Müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs” gerekçesiyle 2 yıl men cezası bulunuyor. Mahkeme kararı, Yargıtay tarafından onandığı takdirde İbrahim Akın bir daha profesyonel futbolculuk yapamayacak.

Haluk YÜREKLİ/AMK