SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Beşiktaş başkanı Fikret Orman, “Beşiktaş için, Türkiye için önemli bir gün. Bizim camiamızın duruşu bellidir. Savunmamızı yapacağız. Bazı arkadaşlarımız daha önce gitti, bazıları ile bugün beraber gideceğiz. Ful ekip gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun sözleri ile ilgili sorulan bir soruya ise, “Bilmiyorum, ne açıklaması var. Bunlar bizim üstümüze alınmadığımız şeyler. Beşiktaş’ın böyle bir alınganlığı olmadığı için verilecek cevap yok” yanıtını verdi.Fikret Orman son olarak, Serdal Adalı ile ilgili sorulan bir soruya da, “Serdal Bey’in ne ile gittiğini bilmiyorum” dedi.

Beşiktaş Kulübü daha önce Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama ile bildirmiş ve açıklamada şu ifadeler yer almıştı: “10 Haziran 2013 tarihinde UEFA tarafından şirketimize yapılan yazılı bildirime göre, 11 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Spor takımları arasında Kayseri’de oynanan 49’uncu Türkiye Ziraat Kupası final maçının sonucuna etki etmek gerekçesiyle eski asbaşkanımız Serdal Adalı ve eski antrenörümüz Tayfur Havutçu ile birlikte şirketimiz aleyhine 03 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde UEFA Avrupa Ligi 2013-2014 sezonu talimatı idari kriterlere aykırılık iddiasıyla şirketimiz ile yukarında adı geçenler Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş bulunmaktadır.

UEFA Disiplin Müfettişi’nin, sunmuş olduğu raporda 3 adet iddiası bulunmaktadır. 1. Beşiktaş JK’yı 2013/2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi müsabakalarından men etmek. 2. Disiplin Talimatının ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak Disiplin Kurulu tarafından kararlaştırılacak bir süre boyunca gelecekteki UEFA müsabakalarından men etme yönünde Beşiktaş JK’ya karşı ilave yaptırım uygulanmasını değerlendirmek. 3. Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu hakkında futbolla ilgili her türlü faaliyete katılmalarını kılacak şekilde ömür boyu men cezası uygulamak. Bu disiplin süreciyle ilgili olarak Şirketimizin ve adı anılan ilgililerin 19 Haziran 2013 tarihine kadar gerekli beyanlarda bulunma hakları söz konusu olup, konu ile ilgili kararın 21 Haziran 2013 tarihi itibariyle verileceği bildirilmiştir.”

Bu arada başkan Fikret Orman’la birlikte yönetim kurulu üyesi Melih Sami Esen ve protokol müdürü Ahmet Ateş de Nyon’a hareket etti.