SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sözlerine yeni yönetimin ve sezonun camiaya hayırlı olması dilekleri ile başlayan Karaman, çok kısıtlı zaman içinde en iyi transferleri yapmak istediklerini belirtti. Karaman şöyle konuştu;  “Bugünkü başlangıcımız Yönetim Kurulumuza ve camiamıza hayırlı olsun. Çok kısa sürede yol kat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Özellikle transferler konusunda önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu akşam yönetim kurulumuz ile oturup detaylı bir şekilde çalışacağız. Toplantıdan sonra çabuk bir şekilde transferleri gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Yaklaşık 10 gündür altyapı tesislerimizde genç oyuncularımız ve kiralık futbolcularımız ile çalıştık. Onlara çok teşekkür ediyorum. Onları da bugün aramıza katsaydık 60 kişi olacaktık. Düşüncemiz sürekli kiralık giden oyunculardan eğer faydalanacaksak kadromuzda kalmasını eğer faydalanamayacaksak çocuklarımıza kolaylık gösterelim diye düşündük. Nitekim Ayhan Barışıcı bey futbolcularımız ile gerekli konuşmaları yaptı. Aramıza yeni katılacak arkadaşlarımız da olabilir. Bütün çalışmalarımızı yakından göreceksiniz. Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz ile yapmış olduğumuz istişarelerde takıma önemli isimlerin kazandırılması gerektiği, geçen sezonki mevcut karodan Ferdinand, Edu ve Vederson yok. Vederson'un menajeri ile görüştüm. Kendisi ameliyat oldu ve 3-4 hafta sonra antrenmanlara başlayabileceğini söyledi. Antrenmanlara başlamasının ardından geçecek süreç 7-8 haftayı bulacaktı. Bizim için uzun bir zaman. Bu nedenle kendisine yanıt vermedik. Bunu neden söylüyorum Avrupa Kupaları'na katılan kadromuzda bu oyuncular vardı. Önce bu 3 futbolcunun yerinin dolması gerekiyor ve ondan sonra da eksik noktalarımıza transfer yapmalıyız. Şu an isimler üzerinden konuşmak istemiyorum. Bu akşam detaylı bir dosya yönetime sunacağım. Biraz daha sabırlı olursanız daha net cevapları sizlere vereceğiz. Arjantinli oyuncularımıza 2.5 gün izin verdim. Pazar gününden itibaren aramızda olacaktır. Pinto'da Milli Takım'da olduğu için 2 gün daha izin verdim. Bir tek Scott Carson ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu konu ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi yönetim kurulumuz yapacaktır.

OZAN'A ŞANS VERİYORUZ

Geçtiğimiz sezon kiralık olarak Mersin İdmanyurdu'na gönderilen Ozan İpek ile ilgili gelen soruya Karaman, “Ozan'a ayrı bir paragraf açtık. Ozan'ın bundan önceki performansı ve geçen sezon yaşanan olaylar, Mersin İdmanyurdu'nda yaşadıkları önemli bir değerlendirme. Yardımcı antrenörlerimizden aldığımız rapor, istekli ve iyi niyetli olduğu yönündeydi. Bundan önceki yaşanan olaylara değinmek istemiyorum. Camia bizden başarı bekliyor. Başarı da iyi bir takımla, iyi bir profesyonellikten, disiplinden geçen unsur. Ozan ile bugün konuştuk. Kendisi de buna yakın olduğunu söyledi. Ayrı idman programına tabii tutulacak. Bu süreçteki tavırlarını ve gelişmesini gözlemleyeceğiz. Biz değil. Forma orada asılı. O formayı alıp giymek istemiyorsa forma orada asılı kalacak. Yetenekli bir oyuncu. Kendisine bir şans daha vermek istedik. Bundan sonrası için kendisine başarılar diliyorum” dedi.

İLK HEDEFİMİZ AVRUPA

Bursaspor'un bu sezonki hedeflerine de değinen Karaman, “ İlk hedefimiz Avrupa'da gruplara kalmak olacak. Bu Şampiyonlar Ligi içinde olabilir. Biz şuan resmi olarak UEFA Avrupa Ligi'ndeyiz. Gruplara kaldığımız zaman kendi takımımızı ve rakiplerimiz değerlendirme, gruptan çıkabilme gücümüz varsa ikinci hedefimiz gruptan çıkabilmek. Hedef nereye kadarsa oraya kadar gideceğiz. Biz hazırız. Şampiyonlar Ligi ile UEFA Kupası'ndaki takımların arasındaki güçleri farklı oluyor. Bütün bunlara rağmen transferlerde de olumlu adımlar atmalıyız ki bu şekilde iddialı konuşabilelim.  Bursaspor ligde devamlı ilk 4'ü, şampiyonluk kovalayan bir yapıya sahip. Bu yapıyı devam ettirebilmeliyiz. Bu hedefler ile birlikte altyapıdan 15 kişilik futbolcumuzu A takım antrenmanlarına çıkartıyoruz. Bunları da sizin takdirlerinizi sunuyorum. Bu oyuncularımızın arasından 5-6 tanesi A takıma çıkacağına inanıyorum. Sezonun son maçında bu oyuncularımızı gördük. Bir tek Enes arkadaşımıza şans veremedik. İnşallah onunda imza işi biter.

YABANCI SINIRLAMASI

Bir medya mensubunun “TFF'nin uygulamaya koymayı düşündüğü yabancı sınırlaması hakkındaki düşünceniz nedir?” sorusuna Karaman, “Yarın Federasyon'dan çağırdılar. Ben şöyle düşünüyorum bugün Türkiye'de bütün takımlar 10 ile 13 yabancı futbolcular ı kadrolarında bulundurarak devam ettiler. Şimdi 6-0'a dönüyor iş.. Bu kadar yabancı oyuncu için paranın yabancı ülkeye gitmesi günah. Bu paralar ne olacak. Şimdi kulüpler ellerindeki yabancı oyuncuları ne yapacak? Bu konuda istişare yapılmalı. Futbolun akil adamları ile neden toplantı yapılıp tartışılmıyor. Her sezon  statü değişikliği neden? Bizim ülkemizde bunları tartışacak yürekli insanları yok mu? Benim aklımın ermediği konular bunlar. Bir ara play-off geldi. Şimdi saat uygulaması geliyor. Neden birlikte hareket etmiyoruz bir türlü anlamıyorum. Bursaspor açısından baktığımda Türkiye'de 2-3 kulüp yok. Şimdi 11 yabancımız var. Hiç olmasa aşamalı geçiş olabilir diye düşünüyorum. Biraz kulüplerin de düşünmeleri lazım” dedi.

Yayınlanma Tarihi:19:53,