SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlerbirliği Kulübü, kendi altyapısından yıldız oyuncular çıkarmak amacıyla Hacettepe Üniversitesi ile ortaklaşa çalışma yapacak.

Başkent ekibinin genel menajeri Cem Onuk, yaptığı açıklamada, bu projenin hayata geçirilmesindeki en büyük etkenin, transferlerin zorluğu ve piyasada oluşan yüksek ücretler olduğunu söyledi. Onuk, yeni sezonda hayata geçirilecek proje için “Futbolda gelişen şartlar, transferlerin zorluğu ve ücretlerin yüksek olması nedeniyle bu projeye start verdik” dedi.

Kulüplerin, kendi kaynağını kullanmak zorunda olduğuna dikkati çeken Onuk, “Türkiye’de neden yıldız oyuncu yetiştiremiyoruz? Süper Lig ve 1. Lig’de 18 ve 19 yaşında oynayan oyuncu sayısı yok denecek kadar az. Bunların sayısını arttırmak lazım” diye konuştu.

Bunun için Hacettepe Üniversitesi ile söz konusu projeyi başlattıklarını ifade eden Onuk, “Proje kapsamında Gençlerbirliği camiasında bu işle ilgilenen veli, sporcu ve çalışanlar olmak üzere hemen hemen herkesle röportajlar yapıldı. Röportajlar ışığında bir rapor hazırlanacak” şeklinde görüşlerini aktardı.

Dünyaya futbolcu ihraç eden ülkelerde bu işlerin nasıl yapıldığını araştırdıklarını anlatan Onuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz futbolcuyu, öğrenen tarafı hiç hesaba katmadık. Şimdi bunu önemsiyoruz. Bu sporculara ne kadar öğretebiliyoruz, ne kadar öğrenebiliyor? Bunları saptadıktan sonra kendi öğretim metodumuzu pedagoglarla çalışacağız. Çok kısa zamanda ürün almayı planlıyoruz. Bu, öyle 3-5 günde olacak bir şey değil, bir sürece yayılacak. Yeni sezonda da bu çalışma başlayacak.”

“YILDIZ OYUNCULARI ELİMİZDE TUTAMIYORUZ”

Cem Onuk, yetiştirdikleri yıldız oyuncuları ellerinde tutamadıklarını ifade ederek, “Türkiye liglerine baktığımız zaman Gençlerbirliği’nden yetişmiş oyuncu sayısı gerçekten fazla. Her takımda en az 1-2 Gençlerbirliği kökenli oyuncu var” diye konuştu.

Fenerbahçeli futbolcu Gökhan Gönül’ün de Gençlerbirliği’nden yetiştiğine dikkati çeken Onuk, “Gökhan Gönül’ün Gençlerbirliği forması giyemeden Fenerbahçe’de oynaması beni acıtıyor. Giray Kaçar, Gençlerbirliği’nde oynamadan Trabzonspor’a gitti. Sporcuları elimizde tutamıyoruz, bu, sorgulanması gereken bir konuydu” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:12:44,