SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kayserispor Genel Menajeri Süleyman Hurma, Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı futbolcu konusunda aldığı karara tepki göstererek, “Kayserispor olarak 6+4 kararına saygı duymamız beklenemez. Bu profesyonel futbolun doğasına uygun değil” dedi.

Hurma gazetecilere yaptığı açıklamada, TFF’nin yabancı futbolcu sınırlamısıyla ilgili aldığı kararın Türk futboluna bir katkısı olmayacağını söyledi.

Kararın kabul edilemez olduğunu dile getiren Hurma, şunları kaydetti:

“A Mili Futbol Takımı ne zaman yenilse ve başarısız olsa bu konu hemen gündeme gelir. Kayserispor olarak 6+4 kararına saygı duymamız beklenemez. Bu profesyonel futbolun doğasına uygun değil. Bu işin ekonomik tarafı var ona hiç uygun değil. Evrensel futbola ve Avrupa Birliği yasalarına uygun değil. Dünya ve Avrupa şampiyonalarına katılamıyorsak bunu başka yerlerde aramamız lazım. Her millet kendi çocuklarını korumak ve kollamak zorundadır. Biz de öyle milletiz. Çocuklarımızın yabancı oyuncularla rekabetini, yabancıların gelişini yasaklayarak yapamayız. Çok ciddi ve köklü bir altyapının olması lazım. Alınan karar kulüplerin başarısızlığına ve ekonomik kayıplarına neden olacaktır. Umut ediyorum ki TFF kararından çok çabuk bir şekilde vazgeçer. Karar devam ederse eğer o zaman Türk futbolcuların fiyatı 4 misline çıkacaktır. ”

Uygulamanın devam etmesi durumunda Kayserispor’un karlı çıkacağını savunan Hurma, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu karardan en çok çıkar sağlayacak kulüp Kayserispor’dur. Çünkü kulübümüzün 17 oyuncusu mili takımlarda oynamaktadır. Bu futbolcuların yaş ortalaması 23’ün altındadır. Türk oyuncular alınacaksa kulüpler bize gelecektir. Biz buna rağmen evrensel düşünüp yabancı futbolcu sayısının sınırsız olmasından yanayız. 6+2 bile değil. Umarım bu durum değiştirilir.”