SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almanya 1. Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Borussia Dortmund ve Almanya Milli Takımı’nın Türk kökenli oyuncusu İlkay Gündoğan, “Şampiyonlar Ligi’ni kazanma hayalim devam ediyor” dedi.

Borussia Dortmund'un Bayern Münih'e karşı oynadığı UEFA Şampiyonlar Ligi finali ve futbol kariyeriyle ilgili Kicker dergisine açıklamalarda bulunan İlkay, kendisi için bir hayalin gerçekleştiğini belirterek, “Böyle bir karşılaşmayı izleyici olarak seyretmeyi her zaman istiyordum ve sahadaydım, kupa için oynadım. Daha fazla duygusal olamazdı'' ifadesini kullandı.

Karşılaşmada kullandığı penaltı atışını da anlatan İlkay Gündoğan, “Penaltıyı Marco Reus atacakmış. Bunu finalden sonra öğrendim. Nasıl olduysa o an kimse topu almak istemedi ve topu ben aldım. Tüneldeymiş gibiydim ve takımın oyundan kopmaması için penaltıyı gole çevirmek istedim'' şeklinde konuştu. İlkay, Bayern Münih takımı kupayı alırken ve sevinirken onlara bakamadığını ve kupayı alamadıklarından dolayı üzüldüğünü belirtti.

‘'Finalde oynarsan kazanmak da istersin. Büyük hayalim devam ediyor'' diyen Gündoğan, çok çalışarak yeniden final oynamak istediklerini ifade etti.

Sarı-siyahlı oyuncu, “Almanya 2014'te Dünya Kupası’nı almak için olgunlaştı mı?”' şeklindeki bir soruya karşılık da, Almanya'nın kupayı kazanacak takımlardan biri olduğunu kaydetti.

Borussia Dortmund ile 2015 yılına kadar sözleşmesi bulunan İlkay Gündoğan, gelecek sezon Borussia Dortmund'da oynayacağını vurgulayarak, sözleşmesinin uzatılması konusunda babasının kulüp yöneticileriyle görüşeceğini belirtti.

İlkay, “Türkiye'nin sizin için önemi nedir?” sorusu üzerine de, ebeveynlerinin, hayatının yarısını Türkiye’de geçirdiği için bu ülkeye büyük ilgi duyduğunu ve yılda en az bir kez gittiğini söyledi.

Türkiye'nin turizm elçisi olmasından dolayı büyük gurur duyduğunu ifade eden Gündoğan, bu görevin kendisi için bir iş olmadığını, bunu iki ülkeyi sevdiği için yaptığını, iki kültürde yetişmenin nasıl bir şey olduğunu bildiğini sözlerine ekledi.

Röportaja 3 sayfa ayıran Kicker dergisi, Gündoğan’ın İstanbul’da çekilen fotoğraflarına da yer verdi.

Yayınlanma Tarihi:14:44,