SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AVRUPA futbolu dünyaya açılıyor… Dünyanın en önemli medya patronlarından Rupert Murdoch, büyük bir futbol organizasyonu için kolları sıvadı.

Plan gayet açık ve net: Avrupa’nın 16 dev ekibi, 2015 yılından itibaren sezon sonu  Amerika kıtası başta olmak üzere özel bir turnuvada toplanacak. Dünyada milyonlarca taraftarı bulunan bu 16 takım, Amerika ve Asya kıtasında futbolseverlerle buluşacak.

MURDOCH bu organizasyonu kurup, yayın haklarıyla ciddi bir gelir sağlamak istiyor.

Aynı şekilde kulüplere de ciddi bir ekonomik kaynak sağlanması düşünülüyor. Maçların Los Angeles’tan Şangay’a kadar oynanacağı kentler bile hazırlandı. Burada mücadele edecek  16 takım da büyük ölçüde belirlendi.

Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Manchester City gibi Asya pazarına hakim İngiliz kulüpleriyle prensip anlaşmasına varıldığı konuşuluyor.

Ayrıca Real Madrid ve Barcelona’nın da bu turnuvanın yıldızı olması amaçlanıyor.

Bayern Münih ile Borussia Dortmund da hedefteki kulüpler arasında.

Fransa’dan da Monaco ve Paris Saint Germain’le ilk temasların kurulduğu bildirildi.

İtalya’dan da Juventus, Milan ile Inter’le el sıkışıldığı konuşuluyor.

Platini de istemişti

UEFA Başkanı Michel Platini de zaman zaman Avrupa Süper Ligi ismi altında büyük bir organziasyon yapmayı planladığını açıklamış, ancak bu proje hakkında bilgi vermekten kaçınmıştı. Bu arada sezon biter bitmez sponsorluk anlaşmaları sebebiyle Manchester City ve Chelsea hemen Amerika’nın yolunu tutmuş ve hazırlık maçlarında boy göstermişti.