SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Brezilya’nın efsanevi eski futbolcusu Arthur Zico, 2014’te ülkesinde düzenlenecek FIFA Dünya Kupası finallerinde, Almanya ve Arjantin’i favori gördüğünü söyledi.

Bir dönem Fenerbahçe’yi de çalıştıran Zico, İtalyan La Gazzetta dello Sport gazetesine verdiği demeçte, 2014 Dünya Kupası, 2013 Konfederasyonlar Kupası ve yıldız futbolculara ilişkin soruları yanıtladı.

İtalya ve Brezilya’yı, gelecek yıl yapılacak dev organizasyonda favori görüp görmediği sorulan 60 yaşındaki Zico, “Hayır, Arjantin ya da Almanya’nın kupayı kazanacağını düşünüyorum. Arjantin, oyununu Messi’nin üzerine kurmalı. Almanya’nın çok önemli unsurları var” şeklinde görüş belirtti.

Dünya kupalarında, hesapların İtalya’yı geçme üzerine yapıldığını ifade eden Zico, ülkesi Brezilya için ise, “Bütün büyük ülkeler, kendi sahalarında düzenledikleri dünya kupasını kazandı ama Brezilya, felaket denebilecek şekilde 1950’de Uruguay’a kaybetti. (Brezilya Milli Takım Teknik Direktörü) Scolari, Konfederasyonlar Kupası’nda taraftarların güvenini yeniden kazanmalı” diye konuştu.

Dünya Kupası organizasyonuna prova niteliğinde, bir sene önceden yapılan ve yarın başlayacak Konfederasyonlar Kupası’nda sürprizler yaşanabileceğini kaydeden Zico, “Kupayı Meksika, Japonya ya da Nijerya alabilir. Bizi şaşırtacak araçları var” ifadesini kullandı.

 

– Neymar da Balotelli gibi

 

İtalya’nın “haşarı çocuğu” olarak nitelendirilen Mario Balotelli hakkında görüşleri sorulan Brezilyalı efsane, Balotelli’nin iyi bir oyuncu olduğunu ama sinirlerine hakim olması gerektiğini söyledi. Zico, Brezilya’nın yeni yıldızı Neymar’ın da Balotelli’ye benzediğini, her iki futbolcunun da saha dışı aktiviteleriyle çok fazla anıldığına dikkati çekti. Zico, Neymar’ın Barcelona’ya transfer olmasının, bu oyuncuya çok şey katacağını savundu.

Arthur Zico, en son çalıştırdığı Irak Milli Takımı’nın kendisi için kötü bir tecrübe olduğunu, Iraklıların profesyonel olmadıklarını ve maaşını 4-5 ay sonra aldığını iddia etti. Brezilyalı çalıştırıcı, Irak’ta yaşadığı benzer şeylerin Yunanistan’ın Olympiyakos takımını çalıştırırken de başına geldiğini öne sürdü.