SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinin 4 yılda bir düzenlediği FIFA Konfederasyonlar Kupası, Brezilya’nın ev sahipliğinde yarın başlayacak.

FIFA Konfederasyonlar Kupası, Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi olan Brezilya’da yarın başlayıp, 30 Haziran Pazar günü sona erecek. Brezilya’nın başkenti Brasilia’nın yanı sıra Belo Horizonte, Fortaleza, Recife, Rio De Janeiro ve Salvador olmak üzere toplam 6 kentte düzenlenecek kupada A ve B Gruplarında toplam 8 ülke mücadele edecek.

Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımların yarı finale çıkacağı kupanın finali, Rio de Janerio’da yapılacak.

A Grubu’nda Brezilya, Japonya, Meksika ve İtalya, B Grubu’nda İspanya, Uruguay, Tahiti ve Nijerya mücadele edecek.

Maçlar, Belo Horizonte kentindeki Estadio Mineirao’da, başkent Brasilia’daki Estadio Nacional de Brasilia’da, Fortaleza kentindeki Estadio Castelao’da, Rio de Janerio’daki Estadio Jornalista Mario Filho’da, Recife’deki Arena Pernambuco’da ve Salvador’daki Arena Fonte Nova’da oynanacak.

GRUPLAR NASIL OLUŞTU?

Ev sahibi kontenjanından yararlanan Brezilya, 2011 AFC Asya Kupası finalinde Avustralya’yı 1-0 yenen Japonya, 2011 CONCACAF Altın Kupa’da ABD’yi 4-2 yenen Meksika ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda finalde oynayan İtalya, kupada A Grubu’nda yer almaya hak kazandı.

B Grubu’nda yer alan ülkelerden İspanya, dünya şampiyonu olduğu, Uruguay 2011 Amerika Kupası’nı kazandığı, Tahiti 2012 OFC Uluslar Kupası’nın sahibi olduğu için kupada yerini aldı. Nijerya ise bu yıl CAF Afrika Uluslar Kupası’nı kaldırarak B Grubu’nda yerini almayı başardı.

Güney Afrika’da 2009 yılında düzenlenen son Konfederasyonlar Kupası’nı, Brezilya kaldırmıştdı.

MAÇ TAKVİMİ

Grup maçlarının takvimi şöyle:

A Grubu

————-

15 Haziran: Brezilya-Japonya (Brasilia)

16 Haziran: Meksika-İtalya (Rio De Janeiro)

19 Haziran: Brezilya-Meksika (Fortaleza)

19 Haziran: İtalya-Japonya (Recife)

22 Haziran: İtalya-Brezilya (Salvador)

22 Haziran: Japonya-Meksika (Belo Horizonte)

B Grubu

————

16 Haziran: İspanya-Uruguay (Recife)

17 Haziran: Tahiti-Nijerya (Belo Horizonte)

20 Haziran: İspanya-Tahiti (Rio De Janeiro)

20 Haziran: Nijerya-Uruguay (Salvador)

23 Haziran: Nijerya-İspanya (Fortaleza)

23 Haziran: Uruguay-Tahiti (Recife)

”GOALCONTROL-4D” İLK KEZ BU KUPADA KULLANILACAK

Alman menşeili gol çizgisi teknolojisi “GoalControl-4D”, ilk kez bu kupada kullanılacak. Almanya firması GoalControl GmbH’nin sistemi “GoalControl-4D”, daha önce Almanya’nın Düsseldorf ve Gelsenkirchen kentlerindeki statlarda Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafından test edildi. Sistemde, iki takımın da golünü kaydedebilecek özelliğe sahip yüksek hızlı 14 kamera bulunuyor.

Sistem, gol çizgisine yaklaşan topun pozisyonunu, sürekli ve otomatik bir şekilde X, Y ve Z koordinatlarını kullanarak üç boyutlu yakalıyor. Top, çizgiyi tamamen geçtiğinde merkez analiz birimi, hakemin saatine 1 saniyeden de az bir sürede şifreli sinyal gönderiyor. Sistem, standart kalelerin ve topun kullanıldığı maçlarda başarılı sonuçlar veriyor.

Sistem, bu turnuvada ihtiyaçları karşılarsa, 2014 Dünya Kupası’nda da kullanılacak.