SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Red Bull’un Dünya Şampiyonu pilotu yarışın tamamında rakiplerinden farklı bir şekilde tek başına, başka bir mücadele verdi.

Vettel, pole’den başlamanın avantajını ilk turda rakibi Hamilton ile farkı 2s’ye taşıyarak iyi kullandı.

Farkın 20s’yi bulduğu noktada şampiyonlar duvarı olarak anılan duvara temas eden ve ilk virajda çimleri ziyaret eden Vettel’e takımdan yavaşlaması çağrısı yapıldı.

Vettel bu zaferle Red Bull’a Kanada’daki ilk galibiyetinmi de getirmiş oldu. Yarışın sonunda Vettel, ilk beş dışındaki tüm pilotlara da tur bindirmiş şekilde finişe geldi.

Yarışın ilk bölümünde en önemli mücadele Rosberg ve Webber arasında gerçekleşirken, üçüncü sıradan start alan Bottas, iki rakibine de ilk turda geçilmişti.

Rosberg’in lastiklerindeki aşınmaya engel olamaması sonucunda Webber Alman pilotu geçerek 3. sıraya yükseldi. Bu sırada Webber, Rosberg ve Alonso arasındaki fark 1s’nin altındaydı.

Sonrasında farkı açmaya çalışan Webber, Van der Garde ile teması sonucu ön kanadına zarar gelmesiyle yavaşlayıp Alonso’ya geçilmekten kurtulamadı.

Benzer bir ikili mücadele de sonrasında Hamilton ve Alonso arasında yaşandı.

Bu kez Alonso, Hamilton’u uzun süre geçmeye çalıştıktan sonra ilk virajda yaptığı atakla DRS alanının sonunda geçmeyi başarırken, ikili arasında ufak bir temas yaşandı ancak Hamilton’un ön kanadı ufak bir hasar görse de pilotlar yollarına sorunsuz devam ettiler.

Paul di Resta 57 tur boyunca pite gelmeyerek 17. sırada başladığı yarışı 7. sırada tamamlayıp büyük başarı kazandı. Takım arkadaşı Sutil ise pitten geçiş cezasına rağmen yarışı 10. sırada ve puan alarak bitirmeyi başardı.

İki Force India’nın arasında ise Felipe Massa ve Kimi Raikkonen yer aldı.

McLaren yarış içinde puan alacak hızı bulamazkeni Perez 11., Button 12. sırada yer aldılar.

Tek pit stop deneyen ancak olmayınca bir kez daha pite gelen Grosjean, son sıradan başladığı yarışı 13. sırada tamamladı.

Bottas ise 3. sıradan başladığı yarışı 14. sırada tamamladı ve Williams’ın bu sezonki puan orucunu sürdürdü.

Türkiyef1.com

Yayınlanma Tarihi:23:23,