SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Paris’te düzenlenen turnuvanın 14. gününde tek kadınlar final maçı, Serena Williams ile dünyanın 2 numarası Rus Maria Sharapova arasında oynandı. ABD’li tenisçi, rakibini 6-4’lük setlerle 2-0 yenerek mutlu sona ulaştı.

Heyecanlı anlara sahne olan ve Sharapova’nın ilk servis oyunuyla başlayan maça hızlı giren Williams, 40-0 öne geçmesine rağmen bu avantajını kullanamadı. Williams, 4 kez servis kırma şansını yakalasa da geriden gelen Sharapova oyunu çevirip kazanmayı başardı.

İkinci oyunda da üstün performansına devam Sharapova, ABD’li tenisçinin servisini kırarak durumu 2-0’a getirdi. Etkili servisleriyle maçta önce dengeyi kuran ve daha sonra üstünlüğü ele geçiren 1 numaralı seribaşı Williams ise üst üste aldığı setlerle 4-2 öne geçti.

Pes etmeyen Rus raket, güçlü “backhand”leriyle hem kendi oyununu alarak, hem de rakibinin servis oyununu 2. kez kırarak seti 4-4’e getirdi. Beraberliğin ardından basit hatalar yapmaya başlayan Sharapova’nın bu durumunu iyi değerlendiren Serena Williams, oyunu yeniden domine etti ve ilk seti 6-4 kazanmayı bildi.

Maçın 2. setinin ilk oyunu heyecanlı anlara sahne oldu. Rus raket, kendi set oyununda sürekli geriye düşmesine ve çok zorlanmasına rağmen, 13 dakika süren mücadele sonunda durumu 1-0’a getirdi. Sharapova’nın sert vuruşlarına karşı iyi savunma yapan Williams, ilk sete benzer şekilde oyunun kontrolünü yeniden ele aldı. Geri çizgiden güçlü paralel vuruşları ve servisleriyle etkili olan dünyanın 1 numarasına çapraz vuruşlarıyla karşılık vermeye çalışan Sharapova, sette 5-4 yenik duruma düştü.

Williams, son oyunda 3 “ace” yaparak, son şampiyon Sharapova’ya şans tanımadı ve ikinci seti de 6-4 alarak Roland Garros’taki 2. şampiyonluğunu ilan etti.

ABD’li tenisçi, şampiyonluk kupasını 1995 yılında kadınlar dünya sıralamasında zirveye çıkan eski tenisçi İspanyol Arantxa Sanchez’in elinden aldı.

11 YIL ARADAN SONRA GELEN ZAFER

Roland Garros’taki tek şampiyonluğunu 2002’de kazanan Williams, 11 yıl aradan sonra Fransa’dan yeniden zaferle ayrılmayı başardı.

KORTLARIN DENEYİMLİ KRALİÇESİ

1981 doğumlu Williams, kariyerindeki 16. grand slam zaferine ulaşırken, Roland Garros’un en deneyimli kraliçesi oldu.

İki tenisçinin yaptığı maçlarda Serena Williams’ın ezici üstünlüğü göze çarpıyor. Bu maçların 17’sinin 14’ünü kazanan ABD’li raket, sadece döneminin değil, dünyanın da en başarılı kadın tenisçileri arasında yer alıyor.

Fransa Açık’ta geçen yılın şampiyonu Sharapova, Williams’a karşı son galibiyetini 2004 yılında Wimbledon’da almıştı.

Yayınlanma Tarihi:18:50,