SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Ülker Basketbol Şubesi Direktörü Nedim Karakaş, Galatasaray Medical Park Başantrenörü Ergin Ataman’ın sarı-lacivertli takımın THY Avrupa Ligi’ne doğrudan katılmasıyla ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Karakaş, yaptığı açıklamada, Ataman’ın bu konudaki görüşlerini “popülist” olarak nitelendirerek, “Galatasaray Medical Park Başantrenörü Sayın Ergin Ataman'ın, ‘Eğer Fenerbahçe Ülker Avrupa Ligi’ne doğrudan katılıyorsa bunda bir yanlışlık var’ diyerek belirttiği görüş, sadece Fenerbahçe'ye yapılan bir saldırı olmayıp haddini aşan ve popülist ifadeler içermektedir. Kendisinin sadece bir yıldır görev aldığı Galatasaray'ın Avrupa Ligi’nde devamlı olarak katılmasını isterken, bilhassa Fenerbahçe Ülker'i hedef göstermesi ve yıllarca görev aldığı Efes Pilsen'i (Bugün kü adıyla Anadolu Efes) göz ardı etmesi bunun en önemli işaretidir” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Ülker’in son iki sezonda hedeflenen derecelere ulaşamadığını hatırlatan Karakaş, “Fenerbahçe Ülker’in, Türk basketboluna yaptığı hizmetler ortadadır. Kendimizi başarısız gördüğümüz bu sene bile Galatasaray'ı yenerek elde ettiğimiz Türkiye Kupası göz ardı edilmemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe ve Ülkerspor’un birleşmesinin ardından elde ettikleri başarılar ile altyapılarından yetiştirdikleri basketbolcular hakkında bilgiler veren Karakaş, “Fenerbahçe Ülker, kendi imkanları ile yaptığı, sadece Türkiye'de değil Avrupa'da ve dünyada birkaç kulüp haricinde hiçbir kulübün sahip olmadığı ve Avrupa'nın en güzel ilk 3 salonundan birine sahip olduğu için Avrupa Ligi'nin devamlı üyesidir” vurgusunu yaptı.

Nedim Karakaş, Galatasaray Kulübü’nün 1990 yılından beri ligde şampiyonluk yaşayamadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Galatasaray, en son şampiyonluğu 1990 yılında kazanmış ve o günden bugüne kadar sesi çıkmamıştır. Arada geçen 23 yılda kaç başarısı vardır? Geçen sene elde ettikleri ligi birinci sırada bitirme başarısı ve bu seneki ligi lider bitirmeleri kendileri açısından önemlidir ama Avrupa Ligi’ne katılımları için yeterli değildir. Türk basketbolunun gelişimi, Avrupa'da ve dünyada daha çok söz sahibi olabilmesi, hak ettiği yere gelebilmesi açısından sadece Galatasaray Medical Park’ın değil diğer takımlarımızın da katılımlarını destekleriz. Sayın Ergin Ataman'ın liglerimizin başarılı bir antrenörü olarak bu tip polemiklere girmemesini isterdim. Bu konu antrenörleri değil yönetimleri ilgilendirir ama kendisine neden Fenerbahçe'nin büyük olduğunu ve neden Avrupa Ligi’nin devamlı bir üyesi olduğunu anlatabilmiş olmak en büyük dileğimdir.”

Yayınlanma Tarihi:19:00,