SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sınırsız yabancı, sınırsız başarı

Türkiye'de yabancı sınırla sayısı tartışılırken, Avrupa'nın önde gelen liglerinde yabancı sayısında sınırla olmadığı gibi başarı sınırlaması da yok!

Güncellenme: 12:34, 06/06/2013
Sınırsız yabancı, sınırsız başarı

Spor Toto Süper Lig’de yabancı futbolcu sayısıyla ilgili tartışmalar sürerken, kısıtlamanın uygulanmadığı İspanya ve Almanya, tarihinin en başarılı dönemini yaşıyor.

2014 Dünya Kupası Elemeleri D Grubu’nda 6 maç sonunda 7 puanla 4. sırada bulunan Türkiye, Brezilya’ya gitme şansını azaltırken, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, gelecek sezondan itibaren Spor Toto Süper Lig’de sahada yer alabilecek azami yabancı futbolcu sayısını 6’dan 5’e düşürmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Yabancı futbolcu sayısına kısıtlama getirilmesi planı üzerine başlayan tartışmalar, dün de Kulüpler Birliği Vakfı’nın toplantısında ele alındı. Toplantıda, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanının konuyla ilgili olarak TFF yöneticileriyle bir görüşme yapması kararlaştırıldı.

ZİRVEDEKİLERDE KISITLAMA YOK

Futbolun zirvesinde bulunan İspanya ve Almanya’nın uygulamaları ise yetenekli genç yerli futbolcuların çıkmasını ve milli takımların başarısına, yabancı futbolcuların engel olmadığını gösteriyor.

Almanya 1. Futbol Ligi’nde (Bundesliga) herhangi bir yabancı futbolcu sınırlaması uygulanmıyor. Alman Milli Takımı, 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale kadar çıkma başarısı gösterirken, Bundesliga ekipleri Bayern Münih ve Borussia Dortmund da kulüp bazında 1 numaralı kupa olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nde finalde karşı karşıya geldi.

LA LIGA

İspanya Birinci Futbol Ligi’nde (La Liga) ise Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin futbolcularına koşulsuz lisans çıkartılıyor. Kulüpler, AB üyesi olmayan ülkelerden 3 futbolcu daha transfer edebiliyor. Türkiye’nin de dahil olduğu Ekonomik İşbirliği Anlaşması’nı (Cotonou Anlaşması) imzalayan ülke oyuncularına da AB statüsü uygulanıyor.

İspanya, milli takım düzeyinde ise kupaları kimseye bırakmıyor. Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nı kaldıran İspanya, 2008 ve 2012 Avrupa şampiyonalarında da kupayı kimselere bırakmadı.

İNGİLTERE’DE KALİTELİ YABANCI

Dünya’nın en çok izlenen İngiltere Premier Ligi’nde ise kaliteli yabancı şartı aranıyor. Yabancı sınırlamasının bulunmadığı ülkede, AB dışı ülke futbolcularından milli takım forması giyme şartı aranıyor.