SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ikinci “grand slam” tenis turnuvası Fransa Açık’ta (Roland Garros) yapılan tek kadınlar yarı final maçında, 2 numaralı seri başı Rus Maria Sharapova, 3 numaralı seri başı Belaruslu Victoria Azarenka’yı 6-1, 2-6 ve 6-4’lük setlerle 2-1 yenerek, finale yükseldi.

Paris’te düzenlenen 112’nci Fransa Açık Tenis Turnuvası’nın 12. günü, tek kadınlarda yarı finale kalan raketlerin mücadelesine sahne oldu. Yarı finalin ilk maçında, son şampiyon Rus Maria Sharapova ile kariyerinde ilk kez yarı final oynayan Belaruslu Victoria Azarenka karşı karşıya geldi. Azarenka, maça hızlı bir giriş yaparak, ilk oyunda Sharapova’nın servisini kırdı. Sharapova, setin devamında çok kötü bir servis performansı sergileyen rakibinin aksine ilk servislerinden yüzde 91 oranında puan çıkarınca, üst üste 3 kez Azarenka’nın servisini kırdı ve 6-1 biten sette, 1-0 öne geçti.

Belaruslu tenisçinin servis oyunuyla başlayan ikinci sette, ilk setin tersi bir manzara vardı. İlk dört oyun eşitlikle geçilirken, servis ritmini bulan Azarenka, yalnızca 3 basit hata yaptı. Dünyanın 2 numarasına servis kırma şansı tanımayan Azarenka, 6 ve 8’inci oyunlarda servis kırarak, seti 6-2 aldı ve setleri eşitledi: 1-1

Yağmur nedeniyle verilen aranın ardından rakiplerin servis oyunlarıya başlayan final seti, karşılıklı servis kırılan 3 ve 4’üncü oyunlarla devam etti. Oyuna hükmeden ve kazanılan puanlarda büyük üstünlük sağlayan Sharapova, üst üste 2 kez servis kırarak, 5-2 öne geçti. Maç için servis kullanan Rus tenisçi, 4 kez maç puanından faydalanamadığı oyunu, çift hata yaparak kaybetti. Azarenka, sonraki servis oyununu sıfıra karşı aldı ve seti 5-4’e getirdi. Sharapova, servis oyununda aynı şekilde cevap verdi ve seti 6-4 kazandı. Yaklaşık 2 saat 10 dakika saat süren maçı 2-1 kazanan Sharapova, üst üste ikinci kez finale çıktı.