SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

O işe yaramayan bir antrenördü. Hiçbir şekilde işe yaramayan. Bir düşünceyle geldi takımın daha fazla koşmasına yönelik. ‘Her oyuncu minumum 11-12 kilometre koşacak’ diye. Bunun için çalışmamız gerekiyordu ancak hiçbir şekilde üzerine gidilmedi. Hiçbir işe yaramayan antrenman programları vardı ve ben de bu konuda ona görüşlerimi belirtmeye başladım. Genellikle kabul ediyordu. Ancak daha sonrasında beni çekemez bir hale büründü. O bir antrenördü Fenerbahçe tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan ancak ben de Fenerbahçe için bir okadar önemli bir isimdim. Ancak bana söyledikleri hep zıttı. O sarı diyorsa ben yeşil diyordum örneğin. Sonra bir gün “Seninle çalışmak istemiyorum” diye bana geldi. Ben de dedim ki “En azından artık benim hakkımda ne düşündüğünü öğrendim.” Düşüncesi beni saha dışına çıkarmaktı. Ama bunu yapması kolay değildi. Çünkü ben bir önceki yılı asist ve gol krallığında zirvede tamamlamıştım. Benden istediği sadece gençlere tecrübelerimi aktarmak olmuştu artık. Ama bu bizim zaten yaptığımız bir şeydi. Gençlere her zaman örnek olmaya çalışıyorduk.

Patlama noktası ise Vaslui ile oynadığımız ve 1-1 berebare kaldığımız maçtı. Çok kötü bir oyun oynamıştık ben de takım da… Bu maçtan sonra “Aramızda herhangi bir sorun mu var?” diye bana geldi. Ben de, “Evet, hoca hatta direktör olduğun ilk günden beri beni bitirmeye çalışıyosun” dedim. O da kabul etti ilk geldiği günden bu yana bensiz bir Fenerbahçe yaratmak istediğini söyledi.

Luis Aragones antrenörken biz çok kötü bir sezon geçirmiştik. Benim orada bulunduğum 8 sezonun en kötüsüydü. Son maçımız Trabzonspor’laydı. Bize demişti ki eğer kazanırsak “7 gün daha fazla tatil yapma şansımız olacak ” Maçı kazandık, ve program 7 Temmuz diye ayarlandı. Ama sonrasında Aragones kovuldu. Haziran 25’te kulüp beni aradı ve takvimin 29 Haziran’a çekildiğini söylediler. Ben de gelmeyeceğimi söyledim. Programımı çünkü önceden ayarlamıştım. Yeni antrenör ise Christoph Daum oldu. Ona 4 gün gecikmemin bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağını sordum o ise “Sıkıtı olmaz” dedi. Ancak yeni sportif direktör bu yaşananlardan hiç hoşnut değildi, Aykut Kocaman. Ofisine gittiğimde bana artık takım kaptanı olmayacağımı ve çünkü davranışlarımın bir takım kaptanına yakışmadığını ifade etti. Ben de takvimin nasıl ayarlandığına dair bize verilen kağıdı ona gösterdim ve odadan çıktım. Bir sornaki gün takımda yeni kaptanı seçimi oldu. Kimse kaptan olmak istemedi. Sonra benim kaptan olmam istendi. Ben de kabul ettim ve hiçbir şey olmamış gibi davrandım. İşte bu bizim Atykut Kocaman’la ilk tanışmamızdı.

Heykel açılışı yapıldığında 15 Eylül’de yine beni çekemez davranışları devam ediyordu. Sonra antrenmana gittim ve orada havanın değiştiğini gördüm. İnsanlar bana artık bir futbolcudan öte bakıyordu. Sonra kendi kendime dedim ki, “Alex, onun şu anda ne yaptığı konusunda en ufak bir fikri yok. O bir futbolcuyu öldürüyor ama bir efsane yaratıyor…”

Yayınlanma Tarihi:01:02,