SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray'ın potada 23 yıldır çektiği kupa hasreti ve final serisine özgüvenli, formda girecek olması en büyük motivasyonu… Efes’i üst üste 3 kez yenen Banvit ise iddiasını  kanıtlamak için İstanbul’da kazanmak zorunda.

BEKO Basketbol Ligi’nde finalin adı belli oldu. Son 3 sezondur play-offa yarı finalde veda eden Banvit, final vizesini hak ederek kaptı. Bandırma ekibinin istek ve mücadele açısından neredeyse fişi çekmiş Efes karşısında çok üstün görünmesi ve son maçın ilk devresindeki yüzde 63'lük üçlük performansı mavi-beyazlıları sürklase etmesini sağladı ve final serisi için de umut verdi.

22 MAÇTIR yenilgi yüzü görmeyen, kadrosunda büyük değişikliklere gitmesine rağmen ligi domine etmeyi başaran Galatasaray MP, finalde de bir adım önde görünüyor.

Sarı-kırmızılılara son mağlubiyetini Bandırma'da Banvit tattırmıştı. Bu detayın yanı sıra Galatasaraya Medical Park'ın evinde yenilgisi olmayışı, Banvit'in ise iç sahada sadece bir  yenilgisinin olması, işi daha da ilginç kılıyor.

Banvit bu şamipyonluğu istiyorsa Galatasaray'ı evinde yenmesi ve bu sezon için bir ilki başarması gerekiyor.

Arroyo kilit adam

SARI-kırmızılıların boyalı alandaki gücü ve geldiği günden bu yana  basketbolu ve temposunu lige kabul ettiren Arroyo gibi bir guardının oluşu ve Arroyo'yu destekleyecek Ender'in final serisi performansı en öne çıkan detaylar…

BANVİT cephesinin ise, her ne kadar Efes'i üç kez üst üste yenmiş olsalar da, bu denli sert geçecek bir seride sezon başından bu yana eksikleri olan point guard sorunun devam  ediyor oluşu, karar ve kırılma anlarında en büyük handikapı olacak. Mejia ve Davis her   zaman olduğu gibi bu maçlarda da Banvit için en belirleyici isimler. Galatasaray MP'de ise  Arroyo'nun liderliğindeki diğer rol oyuncuların performansı -boyalı alandaki Dong ve Ersin'in  Karşıyaka serisindeki gibi ağırlıklarını koyamayağı düşünülürse- serinin gidişatı için çok mühim.

Bir galibiyet gerekiyor

GALATASARAY'IN 23 yıldır basketbolda kupa hasreti çekmesi ve final serisine özgüvenli, formda ve favori olarak girecek olması kulübün en büyük motivasyonu. İlk iki maçta Galatasaray taraftarının salonu ne kadar dolduracağı ve ne kadar destek vereceği de çok önemli. Banvit iddiasını sürdürmek istiyorsa, Abdi İpekçi'de ilk iki maçtan birini mutlaka kazanmalı. Direnişin gölgesinde FİNAL serisinin çok kaliteli ve sert geçeceği, iyi basketbola sahne olacağı aşikar. Ama ne olursa olsun, ülkesimizde başlayan direnişin de gölgesinde  kalacağı da kesin… En yakın zamanda şiddetin dinmesini temenni ediyoruz.

Yayınlanma Tarihi:09:14,