SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter, ırkçılığa karşı mücadelede yeni yaptırımlar ile icra kuruluna ilk kez kadın üye alınması gibi konularda verdikleri kararların tarihi önem taşıdığını bildirdi.

FIFA’nın internet sitesine konuşan Blatter, Mauritius’ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi’nden çıkan sonuçların, FIFA’nın geleceği adına çok umut verici olduğunu vurgulayarak, “Bazı tarihi kararlar aldık. Bu kararlardan kastım, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı verdiğimiz savaşta gösterdiğimiz kararlılık ve Lydia Nsekera’nın FIFA İcra Kurulu’na seçilen ilk kadın üye olmasıdır” ifadesini kullandı.

Blatter, FIFA çalışanlarının emekliliği için yaş sınırı konusuna ilişkin kamuoyunda devam eden tartışmaları da değerlendirerek, bu durumu FIFA İcra Kurulu’nun kongrede tartıştığını ve fikir birliğine varılamadığını söyledi.

Yeni kurallara göre, taraftarının veya kulübün neden olduğu ciddi veya tekrar eden ırkçılık eylemi durumunda, takımların UEFA Şampiyonlar Ligi gibi önemli organizasyonlara katılması yasaklanacak. Futbolcular veya yetkililerin ırkçı eylemde bulunduğu tespit edilirse de bu kişilere en az 5 maç hak mahrumiyeti cezası verilecek ve bu ceza süresince, sorumluların stada girmesine izin verilmeyecek.

Yayınlanma Tarihi:18:42,