SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ikinci “grand slam” tenis turnuvası Fransa Açık’ta (Roland Garros) yapılan tek kadınlar çeyrek final maçlarında, 1 numaralı seri başı ABD’li Serena Williams ve 5 numaralı seri başı İtalyan Sara Errani yarı finale çıktı.

Paris’te düzenlenen ve 9 Haziran’a kadar sürecek Fransa Açık Tenis Turnuvası’nın onuncu günü, tek erkekler ve kadınlarda çeyrek finale kalan raketlerin mücadelesine sahne oldu. Tek kadınlardaki ilk maçta dünya 1 numarası ABD’li Serena Williams ile sıralamanın 40’ıncı basamağındaki Rus Svetlana Kuznetsova karşılaştı.

Kariyerindeki 15 “grand slam” şampiyonluğu içinde Paris’teki tek zaferini, 2002’de elde eden Williams, ilk servislerinde çok etkisiz kalan ve pasif bir oyun sergileyen Kuznetsova’ya karşı, iki ve beşinci oyunlarda servis kırarak, ilk seti 6-1 aldı ve 1-0 öne geçti. İkinci sette servislerin oyuna girme oranını arttıran ve yakaladığı 3 servis kırma şansını da değerlendiren 2009 şampiyonu Kuznetsova, maça denge (1-1) getirdi. Kuznetsova, final setine de hızlı başladı ve ilk oyunda Williams’ın servisini kırdıktan sonra servis oyununu da kazanarak, 2-0 üstünlük yakaladı. Turnuvadaki ilk setini kaybeden Williams, dördüncü oyunda servisini kırarak, yeniden oyunun kontrolünü eline aldı. Kuznetsova’nın servislerini iyi karşılayan Williams, file önünde de etkili olunca seti 6-3, karşılaşmayı ise 2-1 kazanarak, yarı finalist oldu.

Diğer çeyrek final maçında ise geçen yılın finalisti ve 5 numaralı seri başı İtalyan Sara Errani, 4 numaralı seri başı Polonyalı Agnieszka Radwanska’yı, 1 saat 51 dakika sonunda 6-4 ve 7-6’lık setlerle 2-0 mağlup ederek, yarı finalde Serena Williams ile eşleşti.