SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ikinci “grand slam” tenis turnuvası Fransa Açık’ta (Roland Garros) yapılan tek erkekler çeyrek final maçında, 6 numaralı seri başı Fransız Jo-Wilfried Tsonga, 2 numaralı seri başı İsviçreli Roger Federer’i 3-0 yenerek, Roland Garros’ta ilk kez yarı finale yükseldi.

Paris’te düzenlenen ve 9 Haziran’a kadar sürecek Fransa Açık Tenis Turnuvası’nın onuncu günü, tek erkekler ve kadınlarda çeyrek finale kalan raketlerin mücadelesine sahne oldu. Tek erkeklerin ilk maçında, ev sahibi ülkeden Jo-Wilfried Tsonga ile 2009 şampiyonu İsviçreli Roger Federer karşılaştı.

Federer, ilk setin başında oyuna hükmeden taraf oldu. Beşinci oyunda servis kıran Federer, üç oyun sonra rakibinin servis kırmasına engel olamadı. Federer’in basit hatalarının artmasına ve Tsonga’nın etkili ilk servisleri de eklenince on ikinci oyunda bir kez daha servis kıran Fransız raket, 7-5’lik skorla ilk seti aldı.

İkinci sette servis atarak başlayan Tsonga, ikinci oyunda dünya 3 numarası Federer’in servisini kırdı. Federer, ilk sete göre hata payını düşürmesine rağmen Tsonga güçlü servislerine devam edince, bir servis kırmalık avantajını setin sonuna kadar korudu ve seti 6-3 kazanarak, durumu 2-0’a getirdi.

Tenisçilerin karşılıklı servis kırarak girdiği üçüncü sette, servislerinde bir türlü ritim bulamayan Federer için manzara değişmedi. File önündeki girişimlerinden yüksek yüzdeyle puan çıkaran Tsonga, Federer’in servis kullandığı yedi ve dokuzuncu oyunları da alarak, setten 6-3, 1 saat 51 dakika süren maçtan da 3-0’lık skorla galip ayrıldı. Böylece Tsonga, Roland Garros’ta ilk defa yarı finalist oldu.

Erkeklerin diğer çeyrek final eşleşmesindeyse 4 numaralı seri başı İspanyol David Ferrer, 32 numaralı seri başı vatandaşı Tommy Robredo’nun karşısına çıktı. Etkin bir oyun sergileyen ve rakibinin ipleri eline almasına izin vermeyen Ferrer, servis ve file önü puanlarında da üstünlük sağladığı maçı, 6-2, 6-1 ve 6-1’lik setlerle aldı. Geçen yıldan sonra bu yıl da yarı finale yükselen Ferrer, Tsonga ile mücadele edecek.

Fransa Açık’ın 11. gününde, tek erkeklerle yapılacak çeyrek final maçlarında 1 numaralı seri başı Novak Djokovic, 12 numaralı seri başı Tommy Haas ile 3 numaralı seri başı Rafael Nadal, 9 numaralı seri başı Stanislas Wawrinka ile karşılaşacak.

Tek kadınlarda 2 numaralı seri başı Maria Sharapova, 18 numaralı seri başı Jelena Jankovic ile, 3 numaralı seri başı Victoria Azarenka ise 12 numaralı seri başı Maria Kirilenko ile yarı finale yükselme mücadelesi verecek.

Yayınlanma Tarihi:22:34,